برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير درمان عفونت هاي مجاري ادراري بر ميزان الكتروليت هاي خون و ادرار

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه اطفال، مرکز آموزشی درمانی مفید دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: وجود گزارشاتي مبني بر تغيير شاخص هاي الكتروليتي پس از درمان عفونت هاي ادراري و عدم انجام يك مطالعه كنترل شده از تاثير درمان عفونت هاي ادراري بر وضعيت الكتروليت ها و عوارض شناخته شده آن موجب شد تا اين تحقيق در بيمارستان كودكان مفيد شهر تهران در سال هاي 82-81 انجام شود.
مواد و روش ها: تحقيق با طراحي كارآزمايي باليني از نوع قبل و بعد و بر روي 84 كودك با تشخيص قطعي عفونت ادراري انجام گرفت. قبل از درمان، ميزان سديم و پتاسيم سرم و ادرار (راندوم) با روش FLAME PHOTOMETRY اندازه‌گيري شد. درمان عفونت هاي ادراري با سفالوسپورينهاي نسل سوم انجام پذيرفت و تاثير آن يك هفته پس از شروع درمان، با اندازه‌گيري شاخص هاي چهارگانه به روش فوق مجددا اندازه گيري و تغييرات محاسبه و افزايش يا كاهش هر يك با آزمون آماري Sing test مورد قضاوت واقع شد.
يافته‌ها: از 84 كودك مورد بررسي، 16 پسر (8.18%) و 68 دختر (81.2%) بودند. ميزان سديم سرم در 61 نفر (72.6%) از مبتلايان به ميزان 2.69 واحد يا 1.9% افزايش يافت .(p>0.001) همچنين ميزان پتاسيم سرم در 64 نفر (76.2%) از مبتلايان به ميزان 0.38 واحد يا 8.5% افزايش يافت (p>0.001). سديم راندوم ادرار در 49 نفر (58%) از مبتلايان به ميزان 14.2 واحد يا 23.5% كاهش يافت (p>0.01). پتاسيم راندوم ادرار در 44 نفر (52%) از مبتلايان به ميزان 4.3 واحد افزايش يافت ولي از نظر آماري معني دار نبود.
نتيجه گيري و توصيه‌ها: به نظر مي رسد عفونتهاي ادراري موجب افزايش الكتروليت هاي سديم و پتاسيم سرم و كاهش سديم و راندوم ادرار مي گردد ولي بر روي پتاسيم راندوم ادرار اثري ندارد.انجام تحقيق تجربي كامل براي تعيين تاثير درمان بر عفونتهاي ادراري بر تمامي شاخص هاي الكتروليتي سرم و ادرار توصيه مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 353
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی