برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

جداسازي زون هاي کاني سازي در کانسار مس پورفيري کهنگ اصفهان با استفاده از روش نوين فرکتالي عيار حجم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مهندسی اکتشاف معدن، واحد تهران جنوب، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: شناسايي زون هاي کاني سازي، به خصوص زون هاي سوپرژن و هيپوژن، در کانسارهاي پورفيري، يکي از مهم ترين اهداف اکتشاف اين کانسارهاست، زيرا اين امر نقشي مهم در تعيين پتانسيل اقتصادي و بهره برداري اين ها دارد. روش هاي سنتي مبتني بر مطالعه دگرساني ها و کاني هاي موجود در اين زون ها، به دليل اتکاي صرف بر مطالعات پتروگرافي و مينرالوگرافي، در بسياري موارد جوابگو نيستند. روش هاي جديدتري که بر اساس مطالعه سيالات درگير و ايزوتوپ ها بيوزونها شده، شواهدي غيرمستقيم بوده و بيشتر براي تفکيک دگرساني ها به کار مي روند. روش هاي فرکتالي، به دلايل بسياري چون درنظرگرفتن توزيع فضايي داده ها و نيز شکل هندسي آنومالي ها، داراي کاربرد فراواني در مطالعات سطحي زمين شناسي و ژئوشيميايي مي باشند.
هدف: در اين پژوهش، روش فرکتالي عيار-حجم، به عنوان روشي نوين براي جداسازي زون هاي کاني سازي به خصوص سوپرژن و هيپوژن و سنگ ديواره، با تکيه بر عيار عنصر اصلي در کانسارهاي پورفيري ارائه شده است.
روش بررسي: پس از بررسي اساس رياضي اين روش براي مدلسازي هاي فرکتالي و مولتي فرکتالي، روش عيار-حجم در کانسار مس پورفيري کهنگ (در منطقه زفره استان اصفهان) مورد بررسي قرار گرفته است. در اين مطالعه نخست توزيع عنصر مس در اين کانسار تخمين زده شده و نمودار لگاريتمي عيار-حجم رسم گرديد و نقاط شکست نمايانگر مرزهاي عياري زون ها و مرز کاني سازي با سنگ ديواره مشخص شدند. هم زمان مدل هاي توزيع دگرساني، کاني شناسي و زون بندي بر اساس مشاهدات زمين شناسي نيز در کهنگ ساخته شد و با نتايج حاصل از اين روش مورد مقايسه قرارگرفتند.
نتايج: در کانسار کهنگ زون سوپرژن وجود دارد، درحالي که با روش هاي قبلي اين زون ثبت نشده بود.
نتيجه گيري: زون هاي جداشده با کمک روش فرکتالي عيار-حجم علاوه بر همپوشاني با مدل هاي زمين شناسي به علت استفاده از عامل عيار که مهم ترين پارامتر مستقيم و کمي است، کارآمدتر از ديگر روش هاي جداسازي زون ها در شناخت اينگونه کانسارها است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 340
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی