برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1390 , دوره  2 , شماره  1 ; از صفحه 53 تا صفحه 58 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير عصاره هيدروالکلي سياه دانه (.Nigella sativa L) بر سيستم ايمني و اجزاي پروتئيني خون در موش کوچک آزمايشگاهي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه علوم دامی، دانشکده کشاورزی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد خوراسگان، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: گياه سياه دانه (Nigella sativa L.) گياه دارويي شناخته شده در طب سنتي محسوب مي شود که با داشتن ترکيبات شيميايي موثر در سيستم ايمني کاربرد فراواني در طب سنتي جهت مقابله با عفونت دارد. هدف از اين مطالعه بررسي تاثير نقش گياه مذکور در سيستم ايمني و پروتئين هاي خون است.
روش تحقيق: در اين تحقيق موش هاي نر از نژاد Balb/c مورد آزمايش به چهار گروه تقسيم شدند. گروه شاهد و گروه هاي تجربي 1 ، 2 و 3 که به ترتيب دوز 50 mg/kg، 100 و 200 از عصاره هيدروالکي سياهدانه را به صورت يک روز در ميان و به مدت 20 روز با تزريق درون صفاقي دريافت کردند. در پايان آزمايش، خون گيري انجام شد و جهت شمارش گلبول هاي سفيد و الکتروفورز پروتئين هاي خون مورد استفاده قرار گرفت. داده هاي به دست آمده با نرم افزار SPSS11,5 در سطح p<0.05 ارزيابي شد.
نتايج و بحث: نتايج اين بررسي حاکي از آن است که عصاره سياه دانه در سه گروه تجربي قادر به افزايش تعداد گلبول هاي سفيد مي باشد. سياه دانه ميزان پروتئين هاي آلبومين، آلفا 1 و 2 و نسبت A/G را افزايش داده است. گياه سياه دانه با تغيير در تعداد گلبول هاي سفيد و ميزان غلظت پروتئين هاي خون نظير آلبومين، آلفا 1 و 2 و گاما در سيستم ايمني بدن موثر بوده است.
توصيه کاربردي /صنعتي: با توجه به نتايج اين تحقيق به نظر مي رسد در صنعت داروسازي کشور سياه دانه مي تواند نقش موثري در تقويت سيستم ايمني بدن بازي کرده و در اين راستا به عنوان يک گياه داروئي کاربردي مورد استفاده قرار بگيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

مدرسی، م. (1390). تاثیر عصاره هیدروالکلی سیاه دانه (.Nigella sativa L) بر سیستم ایمنی و اجزای پروتئینی خون در موش کوچک آزمایشگاهی. داروهای گیاهی, 2(1), 53-58. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=150894Vancouver : کپی

مدرسی مهرداد. تاثیر عصاره هیدروالکلی سیاه دانه (.Nigella sativa L) بر سیستم ایمنی و اجزای پروتئینی خون در موش کوچک آزمایشگاهی. داروهای گیاهی. 1390 [cited 2021October24];2(1):53-58. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=150894IEEE : کپی

مدرسی، م.، 1390. تاثیر عصاره هیدروالکلی سیاه دانه (.Nigella sativa L) بر سیستم ایمنی و اجزای پروتئینی خون در موش کوچک آزمایشگاهی. داروهای گیاهی, [online] 2(1), pp.53-58. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=150894. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 372 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی