برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1390 , دوره  2 , شماره  2 ; از صفحه 113 تا صفحه 120 .
 
عنوان مقاله: 

استفاده سنتي و بومي از گياهان دارويي در شمال کشور (مطالعه موردي: سري 81 و 83 طرح جنگلداري اداره کل منابع طبيعي مازندران - ساري)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، ساری، ایران
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: در سال هاي اخير مردم ايران و همچون ساير کشورهاي جهان به دليل عوارض جانبي داروهاي شيميايي توجه خاصي به استفاده از گياهان دارويي نموده اند، اين علاقه و توجه مردم نسبت به گياهان و مشتقات حاصل از آن ها، سبب ايجاد تجارت پر رونق گياهان دارويي گرديده است. در منطقه خزري در طرح هاي جنگلداري تعداد زيادي گونه گياهي با کاربرد دارويي وجود دارد که بوميان منطقه از طريق تجارب سنتي به دست آمده در قرون گذشته و بدون هيچ گونه عمل آوري به خصوصي از آن ها استفاده مي نمايند. در همين راستا طرح هاي جنگل داري حوزه 83 (سري يک، دو و سه) با 25429 هکتار و حوزه 81 با مساحت 14528 هکتار واقع در 80 کيلومتري جنوب شهرستان به شهر و 70 کيلومتري جنوب شهرستان نکا جهت مطالعه انتخاب گرديد.
روش تحقيق: به منظور معرفي گونه هاي دارويي و معطر، گياهان جمع آوري شده از منطقه پس از انتقال به هرباريوم با استفاده از فلورهاي مختلف مورد شناسايي قرار گرفتند. سپس با استفاده از اطلاعات محلي حاصل از مصاحبه مستقيم و پرسش نامه و نيز کتب مرتبط، به ثبت مشخصات دارويي آن ها اقدام گرديد و سپس پردازش و تجزيه روي داده هاي خام انجام شد.
نتايج و بحث: نتايج حاصل از اين پژوهش نشان داد که 210 گونه متعلق به 47 تيره در منطقه مورد مطالعه وجود دارد که از بين تيره هاي شناسايي شده 30 تيره داراي 76 گونه دارويي مي باشند که 24 گونه مرتعي و 6 گونه درخت و درختچه اي مورد بهره برداري و استفاده سنتي اهالي قرار مي گيرد. همچنين اين بررسي مشخص کرد که بوميان از اين گياهان بعد از تبديل قسمت هاي مورد استفاده به شربت، مربا، ترشي و رب يا به صورت جوشانده استفاده مي نمايند، ضمنا استفاده از قسمت هاي سبز گياه به عنوان سبزي خوراکي يا معطر کننده غذا نيز داراي کاربرد فراواني است.
توصيه کاربردي / صنعتي: تحقيقات گسترده روي شناخت و چگونگي استفاده از گياهان دارويي مرتعي مي تواند کمک شاياني به صنعت داروسازي نمايد. بنابراين توصيه مي شود اقدامات حمايتي جهت شناخت، حفظ و ازدياد گونه هاي با ارزش دارويي در اين منطقه به عمل آيد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

علوی، س.، و ربیعی، ا.، و سعیدی، ح.، و قوردویی میلان، ق. (1390). استفاده سنتی و بومی از گیاهان دارویی در شمال کشور (مطالعه موردی: سری 81 و 83 طرح جنگلداری اداره کل منابع طبیعی مازندران - ساری). داروهای گیاهی, 2(2), 113-120. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=150862Vancouver : کپی

علوی سیدزکریا، ربیعی الهه، سعیدی حمیدرضا، قوردویی میلان قهرمان. استفاده سنتی و بومی از گیاهان دارویی در شمال کشور (مطالعه موردی: سری 81 و 83 طرح جنگلداری اداره کل منابع طبیعی مازندران - ساری). داروهای گیاهی. 1390 [cited 2021October24];2(2):113-120. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=150862IEEE : کپی

علوی، س.، ربیعی، ا.، سعیدی، ح.، قوردویی میلان، ق.، 1390. استفاده سنتی و بومی از گیاهان دارویی در شمال کشور (مطالعه موردی: سری 81 و 83 طرح جنگلداری اداره کل منابع طبیعی مازندران - ساری). داروهای گیاهی, [online] 2(2), pp.113-120. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=150862. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1526 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی