برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير روش ليزيك با دستگاه ليزر اگزايمرتكنولاس 116 بر اصلاح آستيگماتيسم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه چشم دانشگاه علوم پزشکی بقیه اله (عج)
 
چکیده: 

سابقه و هدف: عيوب انكساري چشم، به خصوص آستيگماتيسم شيوع نسبتا بالايي داشته و دستگاه هاي موجود در اصلاح اين عيب انكساري كفايت لازم را ندارند. ارايه گزارشاتي مبني بر موفقيت بيشتر دستگاه تكنولاس 116 در اصلاح آستيگماتيسم و عدم وجود نتايج حاصل از به كارگيري اين دستگاه در داخل كشور موجب شد تا به منظور بررسي تاثير اين دستگاه در آستيگماتيسم مطالعه حاضر در بيمارستان بقيه اله صورت گيرد.
مواد و روش ها: اين تحقيق به روش كارآزمايي باليني از نوع مقايسه قبل و بعد و در نيمه دوم سال 1379 در بخش ليزيك بيمارستان بقيه اله الاعظم (عج) به وسيله Chiron-Technolas116 انجام گرفت. بيماراني كه نمره سيلندر (آستيگماتيسم) آنها بين 1 تا 5 بود انتخاب و از همه آنان فوندوسكوپي، رفراكشن، ثبت بهترين ديد اصلاح شده (BCVA)، كراتومتري و توپوگرافي به عمل آمد. بعد از عمل شاخص هاي دموگرافيك، ميزان رفراكشن، محور و مقدار آستيگماتيسم، بهترين ديد اصلاح شده و بروز عوارض احتمالي بررسي و با آمار sign test مورد قضاوت آماري قرار گرفت.
يافته‌ها: از مجموع 60 نفر بيمار واجد شرايط 100 چشم مورد عمل قرار گرفت. از اين تعداد،33 نفر مرد و 27 نفر زن بوده‌اند و سـن آنها در هر دو جنس برابر با 9.1 ± 32.3 سال بود. رفراكشـن سيـلندري در چشمها قبل از عمل، -1.91±0.85 ديوپتر و بهترين ديد اصلاح شده قبل از عمل BCVA=8.10±2.10 بود. رفراكشن سيلندري بعد از عمل به 0.14±0.34- ديوپتر رسيد. در اين مطالعه ميزان اثر بخشي ليزيك در دو جنس يكسان بود همچنين ميزان اثربخشي ليزيك در درمان چشم راست با چشم چپ تفاوت معني داري نداشت.
نتيجه گيري و توصيه ها: به نظر مي رسد كه ميزان اثر بخشي ليزيك با دستگاه تكنولاس 116 در اصلاح آستيگماتيسم بهتر از ساير دستگاه‌ها است. ضمنا درصد موفقيت اين دستگاه در اصلاح آستيگماتيسم 83% بود. انجام يك مطالعه كارآزمايي باليني واقعي در اين زمينه توصيه مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 123
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی