برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نقد و بررسي کتاب «ساخت زبان فارسي» با رويکرد معيارهاي نقد و نقد بر نقد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی
 
چکیده: 

نقد حاضر، نقدي صورتگرايانه در کنار نقد دانشگاهي است. در يک تعريف کلي و عام، نقد صورتگرايانه (فرماليستي)، نقدي است که در بررسي يک اثر، اصالت را به صورت (ساخت: فرم) مي دهد و عمده توجهش به لزوم وجود رابطه اي انداموار و ارگانيک، ميان اجزاي مختلف يک اثر است، به طوري که تمامي قسمتهاي يک نوشته، توانايي پشتيباني و تقويت يکديگر را داشته باشند. نقد دانشگاهي نيز که بر اصول استوار است، مي کوشد در هر حوزه، پيوندهايي ميان نوشته و اصول مرتبط بيابد و بررسي دقيق و موشکافانه اي از موضوع به دست دهد، بدين ترتيب شايد بتوان نقد صورتگرايانه را زيرعنوان نقد کل نگر ونقد دانشگاهي را زيرعنوان نقد جزء نگر مطرح کرد که هر دو، نوعي نقد فني به شمار مي آيند.
نقد و بررسي يک کتاب درسي دانشگاهي، تابع اصول و معيارهايي است اما متاسفانه گاه نقد اينگونه آثار از سوي نقادان، فقط مبتني
بر چند و حتي تنها يک مورد از اين اصول صورت مي گيرد. در نقد کتاب ساخت زبان فارسي سعي مي شود، معيار بررسي، مطابق با الگوي نقد (زرين کوب 1354، افضلي 1387، سرشار 1384، ملکي 1385، بهرام بيگي 1385 و بارت 1979) يک کتاب درسي دانشگاهي باشد و در قالبي منظم و مشخص طرح ريزي گردد.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

شریفی، ل. (1389). نقد و بررسی کتاب «ساخت زبان فارسی» با رویکرد معیارهای نقد و نقد بر نقد. پژوهش های زبانی (دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران), 1(1), 101-114. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=150734Vancouver : کپی

شریفی لیلا. نقد و بررسی کتاب «ساخت زبان فارسی» با رویکرد معیارهای نقد و نقد بر نقد. پژوهش های زبانی (دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران). 1389 [cited 2021November28];1(1):101-114. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=150734IEEE : کپی

شریفی، ل.، 1389. نقد و بررسی کتاب «ساخت زبان فارسی» با رویکرد معیارهای نقد و نقد بر نقد. پژوهش های زبانی (دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران), [online] 1(1), pp.101-114. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=150734. 

 
بازدید یکساله 69 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی