برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي افزايش و کاهش معنايي در ضرب المثل هاي زبان فارسي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علامه طباطبایی
 
چکیده: 

فرآيندهاي «افزايش و کاهش معنايي» که نخستين بار از سوي صفوي (1379: 247) معرفي شد، از جمله ابزارهاي مناسب براي توجيه و تبيين بسياري از پديده هاي معنايي از جمله چگونگي شکل گيري معني برخي ساخت ها و نحوه درک آنها از سوي شنونده است. عملکرد فعال اين دو فرايند در مکالمات روزمره سخنگويان زبان باعث شده تا «افزايش و کاهش معنايي» به عنوان يکي از فرايندهاي مهم معناشناختي و پديده اي انکارناپذير در مطالعه همزماني و درزماني معني تلقي شود.
چگونگي عملکرد اين فرايند و کارايي آن را در مورد ده ضرب المثل مطرح و مصطلح در زبان فارسي با استناد به«امثال و حکم» دهخدا (1376) و «کتاب کوچه» شاملو (1377) بررسي کرديم. آنچه از نتايج اين ارزيابي به دست آمد حاکي از کارآمد بودن فرايندهاي افزايش و کاهش معنايي در توجيه و تبيين چگونگي شکل گيري معني ضرب المثل هاي زبان فارسي است. تغيير معنايي برخي از ضرب المثل ها در طول زمان نيز ناشي از عدم آگاهي تعداد زيادي از سخنگويان زبان از پيشينه روايي اين ضرب المثل ها و معني و مفهوم نهفته در آن است، روايتي که ضرب المثل بر مبناي آن شکل گرفته است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

گندم کار، ر. (1389). بررسی افزایش و کاهش معنایی در ضرب المثل های زبان فارسی. پژوهش های زبانی (دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران), 1(1), 79-91. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=150733Vancouver : کپی

گندم کار راحله. بررسی افزایش و کاهش معنایی در ضرب المثل های زبان فارسی. پژوهش های زبانی (دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران). 1389 [cited 2021November29];1(1):79-91. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=150733IEEE : کپی

گندم کار، ر.، 1389. بررسی افزایش و کاهش معنایی در ضرب المثل های زبان فارسی. پژوهش های زبانی (دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران), [online] 1(1), pp.79-91. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=150733. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 955 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی