برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير پروبيوتيک در درمان عفونت ناشي از هليکوباکتر پيلوري در کودکان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه اطفال، مرکز تحقیقات ارتقای سلامت کودکان، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: هليکوباکتر پيلوري (Helicobacter pylori يا HP)، شايع ترين عفونت باکتريايي مزمن است که در اطفال مي تواند باعث بروز سوء تغذيه، آنمي، ناراحتي هاي گوارشي و در نتيجه تاخير رشد جسماني و فيزيکي شود. متاسفانه در 20 درصد بيماران درمان اوليه با شکست مواجه مي شود. عدم پايبندي کامل به درمان، مقاومت دارويي و عوارض جانبي متعدد ناشي از درمان، شايع ترين علل شکست درمان هستند. پروبيوتيک ها از طريق اثرات ضد باکتريايي يا کاهش عوارض ناشي از درمان باعث بهبود پايبندي بيمار به رژيم درماني و يا افزايش ريشه کني عفونت HP مي شوند. با توجه به مطالعات بسيار کم انجام شده در مورد اثر پروبيوتيک ها در درمان عفونت HP در کودکان، در اين کارآزمايي باليني اين مساله را بررسي کرديم.
روش ها: 50 کودک 4 تا 14ساله که در سال 1389 به بيمارستان الزهرا (س) مراجعه کرده بودند و عفونت با HP براي آن ها ثابت شده بود در يک کارآزمايي باليني دوسو کور در دو گروه 25 نفري تحت درمان سه داروي (آموکسي سيلين، کلاريترومايسين و امپرازول) و پروبيوتيک Protexin يا درمان سه دارويي و پلاسبو قرار گرفتند. کودکان قبل از شروع درمان، روز 14 درمان و 2 و 4 هفته پس از اتمام درمان بررسي شدند. هر گونه عارضه طي درمان ثبت شد. در ويزيت آخر براي تعيين ميزان ريشه کني عفونت، تست تنفسي اوره انجام شد. کليه نتايج با استفاده از آزمون 2χ و آزمون دقيق فيشر بررسي گرديد. يافته ها: ريشه کني هليکوباکتر در گروه مورد 100 درصد و در گروه شاهد 92 درصد بود که از نظر آماري اين اختلاف معني دار نبود (P=0.24).فراوني نسبي اسهال، تهوع و طعم فلزي در دهان در گروه مورد نسبت به گروه شاهد کمتر بود و اين تفاوت از نظر آماري معني دار بود. فراوني نسبي يبوست، استفراغ، درد شکم، سوزش سردل، کاهش اشتها، آروغ زدن در گروه مورد نسبت به گروه شاهد کمتر بود که اين تفاوت از نظر آماري معني دار نبود. در گروه مورد 1.2 درصد و در گروه شاهد 3.7 درصد داروها مصرف نشده بود (P<0.001).
نتيجه گيري: هر چند در اين بررسي استفاده از پروبيوتيک ميزان ريشه کني HP را افزايش نداد، ولي عوارض جانبي ناشي از درمان را کاهش و پايبندي به رژيم درماني را افزايش داد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

صانعیان، ح.، و لایق، س.، و رحیمی، ح. (1390). تاثیر پروبیوتیک در درمان عفونت ناشی از هلیکوباکتر پیلوری در کودکان. مجله دانشکده پزشکی اصفهان, 29(146), 882-889. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=150021Vancouver : کپی

صانعیان حسین، لایق سمیرا، رحیمی حمید. تاثیر پروبیوتیک در درمان عفونت ناشی از هلیکوباکتر پیلوری در کودکان. مجله دانشکده پزشکی اصفهان. 1390 [cited 2021November30];29(146):882-889. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=150021IEEE : کپی

صانعیان، ح.، لایق، س.، رحیمی، ح.، 1390. تاثیر پروبیوتیک در درمان عفونت ناشی از هلیکوباکتر پیلوری در کودکان. مجله دانشکده پزشکی اصفهان, [online] 29(146), pp.882-889. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=150021. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1866 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی