برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1390 , دوره  9 , شماره  31 ; از صفحه 125 تا صفحه 148 .
 
عنوان مقاله: 

نقش و جايگاه انرژي هاي تجديدپذير در توسعه و عمران روستايي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده معماری و شهرسازی، دانشگاه شهید بهشتی
 
چکیده: 

دسترسي مناسب و آسان به انرژي موتور رشد و توسعه و پيشرفت کشورهاست. تصميم گيري و برنامه ريزي دولت ها در اين زمينه اثرات مستقيم بر زندگي مردم و جامعه دارد. (World Bank, 2002) هم اکنون محدوديت و گراني سوخت هاي فسيلي، بحران زيست محيطي، و آلودگي ناشي از آنها جستجوي منابع انرژي تجديدپذير را به موضوعي پر اهميت تبديل نموده است.
وسعت کشور و پراکندگي جغرافيايي حدود 130000 آبادي و مکان مسکون و طرح هاي رشد و توسعه اقتصادي اين مناطق، نياز روزافزون به انرژي را تا دهه هاي آينده همچنان تداوم خواهد بخشيد. ارتقا کيفيت زندگي و رونق کار و اشتغال در روستاها به طور فزاينده اي تحت تاثير تامين انرژي پايه و ارزان مورد نياز در مزارع، صنايع روستايي و تبديلي است به طوري که توسعه مناطق روستايي مي تواند عميقا تحت تاثير بحران هاي انرژي و قيمت آن قرار گيرد. انرژي مورد نياز جمعيت روستايي عمدتا شامل انرژي حرارتي خصوصا براي پخت و پز، تامين آبگرم، گرمايش، و انرژي براي فعاليت هاي توليدي معيشتي مانند خشک کردن محصولات، پمپاژ آب، صنايع دستي، ماشين هاي کشاورزي، روشنايي عمومي، صنايع تبديلي و مانند آن است. (Zhang Ji-G, 1982) با توجه به اينکه توسعه روستايي نيازمند سرمايه گذاري در بخش هاي صنعت، کشاورزي و خدمات روستايي است تامين انرژي ارزان و پايدار بخش هاي مذکور نيازي ضروري است.
اين مقاله با هدف شناسايي و معرفي انواع انرژي هاي تجديدپذير و استعداد مناطق مختلف کشور براي به کارگيري آنها در توسعه و عمران مناطق روستايي تهيه شده است. بخش اول به مقدمه، طرح مساله در خصوص ضرورت روي آوردن و به کارگيري منابع انرژي تجديدپذير مي پردازد. بخش دوم معرفي مهمترين انرژي هاي تجديدپذير را مورد توجه قرار داده و استعداد مناطق مختلف کشور جهت بررسي امکان به کارگيري انرژي هاي خورشيد، جزر و مد، زيست توده، زمين گرمايي، باد، و نيروگاه هاي کوچک برق آبي را مشخص مي کند. بخش سوم و انتهايي رويکردهاي پيش روي براي به کارگيري انرژي تجديدپذير و گسترش آن در مناطق روستايي و انواع انرژهاي مناسب تجديدپذير براي به کارگيري در فعاليت هاي متنوع روستايي را پيشنهاد مي کند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 800
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی