برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه توزيع تنش در دو نوع پست پيش ساخته غيرفلزي (کوارتز فايبر) و فلزي به روش فتوالاستيک

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه پروتز ثابت، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: جهت بازسازي تاج از دست رفته دندان از پست به عنوان عامل گير استفاده مي شود. امروزه با وجود فايبر پست ها بسياري از معايب پست هاي فلزي برطرف شده است. اما خود اين پست ها نيزموجب انتقال تنش به دندان درمان ريشه شده مي گردند. هدف از انجام اين تحقيق مقايسه نحوه توزيع تنش در اطراف 2 نوع پست (ريختگي و کوارتز فايبر) در داخل ريشه دندان به روش فتو الاستيک بود.
مواد و روش ها: درتحقيق تجربي حاضر از پست هاي کوارتز فايبر و ريختگي با طول 15 ميلي متر و قطر 0.9 ميلي متر استفاده گرديد. چهار مدل اپوکسي رزين (10×20×40 ميلي متر) شامل 2 عدد پست ريختگي و 2 عدد پست کوارتز فايبر ساخته شدند. سپس براي هر کدام از نمونه ها کور ساخته شد. نيروي 100 نيوتن عمودي و 150 نيوتن با زاويه 30 درجه بر کور وارد شده، از حلقه هاي رنگي تشکيل شده در اطراف پست در دستگاه پلاريسکوپ عکس برداري گرديد.
يافته ها: در نيروهاي عمودي کمترين ميزان تنش در ناحيه سرويکالي مربوط به پست ريختگي و معادل حلقه 1.22 بود (اين ميزان در پست کوارتز فايبر معادل حلقه 2.65 بود). اما در ناحيه اپيکال بيشترين ميزان تنش مربوط به پست ريختگي و معادل حلقه 1.63 بود (اين ميزان درپست کوارتز فايبر معادل حلقه 1.38 بود). در نيروهاي طرفي، پست ريختگي تنشي معادل 1.39 در نواحي سرويکالي نشان داد که کمترين ميزان بود (در پست کوارتز فايبر معادل حلقه 2.35 بود) و باز هم در نواحي اپيکالي، پست ريختگي بيشترين ميزان تنش که معادل حلقه 1.68 بود را نشان داد (در پست کوارتز فايبر معادل حلقه 1 بود).
نتيجه گيري: در نيروي عمودي و طرفي، پست ريختگي بيشترين ميزان تنش را در نواحي اپيکالي نشان داد که غير قابل ترميم ترين شکست را در دندان ايجاد مي کند اما در پست کوارتز فايبر بيشترين ميزان تنش در نواحي سرويکالي بود که در صورت شکست دندان اغلب قابل ترميم مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 69
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی