برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

دانشمندان بزرگ اسلامي و ايراني، پايه گذاران و تدوين كنندگان منشور اخلاق پزشكي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فارماکوگنوزی، دانشکده داروسازی و علوم دارویی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

دين مبين اسلام اهميت ويژه اي براي نگهداري سلامت جسم و روح انسان قايل است و روايات متعددي در زمينه پزشكي و حفظ سلامتي از ائمه اطهار نقل شده است. در گذشته در کليه کشورهاي اسلامي تنها کساني مي توانستند به كسوت محترم پزشكي درآيند كه در زمينه حكمت، الهيات، عرفان و منطق مطالعه و دست داشته و لقب حكيم را احراز كرده بودند.
داروپزشكان اسلامي بنيان گذاران اخلاق پزشكي در مشرق زمين بوده اند و خود نيز عامل به آن بوده و پيوسته در برخورد با بيماران به مباني اخلاق پزشكي اسلامي توجه داشته و آن را به طور كامل رعايت مي نموده اند. ابوبكر محمدبن ذكرياي رازي در كتاب حاوي و منصوري، شيخ الرئيس ابوعلي سينا در قانون، ابوبكر احمد خويني در هدايه المتعلمين و سيد اسماعيل جرجاني در ذخيره خوارزمشاهي و ساير آثار پزشكي و عرفاني خود، به مبحث اخلاق در پزشكي توجه خاص مبذول داشته اند. در اين مقاله مروري بر نظرات و آراء دانشمندان اسلامي در مورد اخلاق پزشکي خواهيم داشت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

معطر، ف.، و معطر، ه. (1389). دانشمندان بزرگ اسلامی و ایرانی, پایه گذاران و تدوین کنندگان منشور اخلاق پزشکی. طب سنتی اسلام و ایران, 1(2 (پیاپی 2)), 113-116. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=149403Vancouver : کپی

معطر فریبرز، معطر هادی. دانشمندان بزرگ اسلامی و ایرانی, پایه گذاران و تدوین کنندگان منشور اخلاق پزشکی. طب سنتی اسلام و ایران. 1389 [cited 2021November28];1(2 (پیاپی 2)):113-116. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=149403IEEE : کپی

معطر، ف.، معطر، ه.، 1389. دانشمندان بزرگ اسلامی و ایرانی, پایه گذاران و تدوین کنندگان منشور اخلاق پزشکی. طب سنتی اسلام و ایران, [online] 1(2 (پیاپی 2)), pp.113-116. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=149403. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 208 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی