6 SID.ir | بررسي اثر درماني پماد سنتي سالک (H.H.1125) بر ضايعات ليشمانيوز جلدي موش آزمايشگاهي
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر درماني پماد سنتي سالک (H.H.1125) بر ضايعات ليشمانيوز جلدي موش آزمايشگاهي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دانشکده پزشکی، گروه انگل و قارچ شناسی
 
چکیده: 

پيش زمينه و هدف: ليشمانيوز بيماري عفوني است که در حال حاضر متجاوز از 12 ميليون نفر در جهان به آن آلوده هستند. شکل جلدي آن به عنوان يک مشکل مهم بهداشتي مي باشد. تاکنون درمان رضايت بخشي در مورد شکل جلدي بيماري گزارش نشده است.
مواد و روش کار: در اين مطالعه اثر درماني پماد سنتي سالک تحت کد
H.H.1125 در درمان ضايعات جلدي ناشي از Leishmania major در مدل حيواني مورد بررسي قرار گرفت. سه گروه صفر، شاهد و آزمون از موش هاي Balb/c و C57BL/6 شامل 10 سر موش در هر گروه که از طريق تزريق 106×2 پروماستيگوت انگل(MRHO/IR/75/ER) L.major  به قاعده دم آلوده شده بودند، جهت انجام مطالعه در نظر گرفته شد. موش ها به مدت 30 روز و روزي 2 بار با داروي H.H.1125 تحت درمان قرار گرفتند.
يافته ها: نتايج حاصل بر روي موش هاي
Balb/c نشان داد که در پايان دوره درماني 80 درصد موش ها در گروه آزمون کاملا بهبود يافته بودند ولي در دو گروه ديگر نشانه اي از التيام ديده نشد (P<0.05). موش هاي نژاد C57BL/6 تظاهر بيماري را به صورت ندول نشان دادند. در پايان دوره درمان در گروه آزمون 100 درصد اين موش ها بهبود يافتند.
بحث و نتيجه گيري: با توجه به نتايج بدست آمده از اثرات پماد سنتي در مدل حيواني به نظر مي رسد اين دارو مي تواند ماده موثري در درمان ضايعات ناشي از ليشمانيوز پوستي به حساب آيد
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 155
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی