برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1384 , دوره  7 , شماره  1 ; از صفحه 1 تا صفحه 7 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير سموم ارگانوفسفره بر فعاليت كولين استراز اريتروسيت در كارگران مزارع برنج

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه شیمی دارویی - دانشگاه علوم پزشکی مازندران، دانشکده داروسازی ساری - گروه فارماکولوژی
 
چکیده: 
زمينه و هدف: استفاده از سموم ارگانوفسفره به عنوان حشره كش يا علف كش از دير باز در استانهايي مانند مازندران بعلت وفور مزارع كشاورزي رواج داشته است. از آنجا كه بسياري از كارگران مزارع در تماس با اين سموم قرار مي گيرند بنابراين امكان جذب اين سموم از طريق پوست وجود دارد. اين كار تحقيقي به منظور بررسي ميزان جذب سموم از طرق مختلف در اين كارگران انجام شده است.
روش مطالعه: بدين منظور از روش رنگ سنجي المن در سنجش فعاليت آنزيم استيل كولين استراز (AchE) استفاده شد. نمونه ها از 35 كارگر زمين كشاورزي برنج كه 10 تا 15 روز پس از استفاده از سموم ارگانو فسفره، در داخل زمين كشاورزي بطور پا برهنه كار مي كردند، گرفته شد و 35 نفر نمونه به عنوان شاهد از بين افراد سالم با شرايط يكسان انتخاب شدند با اين تفاوت كه در تماس يا مواجهه با اين سموم نبوده و در زمين كشاورزي نيز كار نمي كردند. فعاليت آنزيم استيل كولين استراز به صورت واحد در ميلي ليتر گلبول قرمز محاسبه شد.
نتايج: تفاوت معني داري بين ميانگين فعاليت آنزيم در مردان و زنان شاهد بدست نيامد اما اين تفاوت در مردان و زنان كارگر از نظر آماري معني دار نشان داده شد (05/0>p). بررسي آماري نشان داد كه ميان فعاليت اين آنزيم در مردان كارگر با گروه شاهد تفاوت معني داري وجود دارد (05/0>p). تفاوت معني داري نيز بين ميانگين فعاليت آنزيم در زنان كارگر با افراد شاهد بدست آمد (05/0>p).
نتيجه گيري: ميزان جذب سموم در كارگران مزرعه بالاست. امكان كاهش آن با استفاده نمودن از چكمه و دستكش و همچنين اجتناب از بكارگيري كارگران قبل از گذشت دو هفته پس از سم پاشي وجود دارد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 232
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی