برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

آشنايي آسان با اکسيژن و امکانات توليد آن در هوا و دريانوردي نظامي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* ایران، تهران، دانشگاه علوم پزشکی آجا، دانشکده طب هوا فضا و زیرسطحی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: يکي از مهم ترين ملزومات هوانوردي در ارتفاع پروازي بيش از ده هزار پا و دريانوردي زيرسطحي در هر عمقي امکانات توليد موثر اکسيژن (به خصوص در حيطه نظامي) است که نقش مهم و ارزنده اي در پيشگيري از هيپوکسي و هيپرونتيلاسيون ايفا مي کند. هدف از ارائه مطالعه مذکور آشنايي پزشکان، پرستاران، امدادگران و غيره با ساز و کار توليد و ذخيره اکسيژن و چگونگي برخورد با هيپوکسي در هوا و درياست.
مواد و روش ها: مطالعه مشتمل بر اطلاعات جمع آوري شده از مجموعه کتب و مقالات معتبر موجود در زمينه امکانات توليد اکسيژن در هوانوردي نظامي است. بدين منظور ضمن با استفاده از منابع پزشکي و هوانوردي معتبر موجود در اين زمينه اهم مطالب با بياني آسانتر جهت استفاده علاقه مندان ارائه گرديده است.
يافته ها: منابع توليد اکسيژن اين گاز را در سه حالت گاز، مايع و ترکيب شيميايي (مولد اکسيژن) ذخيره مي کنند و به صورت گاز اکسيژن با فشارهاي مختلف (مرتبط با نياز) و دماي مطبوع ارائه مي کنند. کليه منابع تامين اکسيژن واجد دو جزء منبع اصلي (Main Source) و ذخيره پشتيبان (Back Up / Emergency) مي باشند تا در شرايط اضطراري امکان استفاده از اکسيژن کافي مقدور باشد. متعلقات مرتبط مانند لوله هاي ارتباطي، رگولاتورها، رقيق کننده ها و ماسک ها داراي مقدورات و مشخصات منطبق با نياز مي باشند. نحوه کارکرد امکانات مذکور مي تواند بر حسب نياز به صورت دستي و اتوماتيک باشد. مهم ترين ويژگي دستگاه هاي مورد بحث، شامل: امکان رقيق کردن اکسيژن، توليد اکسيژن 100%، افزايش فشار پايه ارايه اکسيژن، دماي مطلوب آن و انطباق با نيازهاي فيزيولوژيکي کاربر مي باشد. دستيابي به اطلاعات مبسوط از طريق مطالعه مذکور مقدور مي باشد.
بحث و نتيجه گيري: پيشرفت روزافزون فن آوري هوانوردي و دريانوردي و ابداع امکانات پيچيده و روزآمد مستلزم آگاهي مناسب گروه هاي هوايي و دريايي مرتبط (به خصوص مهندسين و پزشکان هوا فضا و زيرسطحي) جهت پيشگيري از هيپوکسي و عوارض حاصل مي باشد. به خصوص آگاهي پزشکان هوا فضا و زيرسطحي به دليل عدم سابقه احتمالي آشنايي با علوم فني و مهندسي از اهميت بالايي برخوردار است. اين مقاله در همايش طب پيشگيري و بهداشت شناورهاي سطحي و زيرسطحي بندرعباس در سال 1389 ارائه گرديده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

شاه علی، ح.، و امیرآبادی فراهانی، آ. (1390). آشنایی آسان با اکسیژن و امکانات تولید آن در هوا و دریانوردی نظامی. مجله دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران (annals of military and health sciences research), 9(4 (مسلسل 36)), 297-305. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=148472Vancouver : کپی

شاه علی حمزه، امیرآبادی فراهانی آزاده. آشنایی آسان با اکسیژن و امکانات تولید آن در هوا و دریانوردی نظامی. مجله دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران (annals of military and health sciences research). 1390 [cited 2021April19];9(4 (مسلسل 36)):297-305. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=148472IEEE : کپی

شاه علی، ح.، امیرآبادی فراهانی، آ.، 1390. آشنایی آسان با اکسیژن و امکانات تولید آن در هوا و دریانوردی نظامی. مجله دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران (annals of military and health sciences research), [online] 9(4 (مسلسل 36)), pp.297-305. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=148472>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 80 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی