برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

روزه داري و ديابت: ملاحظات اخلاقي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان کارگر شمالی، بیمارستان دکتر شریعتی، طبقه پنجم، مرکز تحقیقات غدد، کدپستی: 1411413137
 
چکیده: 

در اسلام بيماران از روزه داري معاف هستند ولي در تعريف بيماري هيچ مرز دقيقي بين بيماري و سلامتي ذکر نشده است. آن چه که بيان شده تنها به صورت کيفي است. به اين صورت که اگر روزه موجب ضرر جسماني شود، مجاز نمي باشد. در حال حاضر، شواهد علمي معتبر در ارتباط با خطرات روزه داري در بيماران ديابتي اندك است و با توجه به اين که در فقه شيعي مانند آيين سنت مساله تخيير در روزه داري وجود ندارد، متخصصين همواره در اظهار نظر در مورد بي ضرر بودن و مجاز بودن براي روزه داري با مشکل روبرو هستند. هدف از اين مقاله بررسي نظريه هاي مطرح شده در مورد اجازه روزه داري در دين اسلام، خطرات روزه داري در بيماران ديابتي به همراه توصيه هايي جهت کاهش اين خطرات، چگونگي تصميم گيري براي روزه داري و وظايف اخلاقي مطرح شده در گروه هاي مرتبط با مراقبت بيماران ديابتي است.
جستجوي مطالب اين مقاله مروري از اينترنت و در پايگاه هاي
PubMed، (Scientific Information Database) SID و برخي مقاله هاي منطقه اي انجام شد. همچنين، از کتاب هاي مذهبي و احاديث معتبر استفاده شد.
بر اساس شواهد موجود، ما به طور دقيق نمي توانيم تعيين كنيم روزه داري براي كدام بيمار ديابتي بي خطر است. بنابراين، نياز است مطالعات كنترل شده وسيعي در اين زمينه صورت گيرد تا اثرات روزه داري در طيف وسيعي از بيماران ديابتي با درجات مختلف كنترل متابوليك مشخص شود. يك وظيفه مهم ما طراحي راهنمايي با ديدگاه شيعي براي شرايط منع و يا اجازه روزه داري در بيماران ديابتي است
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 105
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی