برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

سرانه فضاي سبز شهري در ايران و جهان، با تاملي بر کارآمدي ها و ناکارآمدي هاي آن در شهرهاي کشور

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

با توجه به اهميت فضاي سبز و تاثير آن در ارتقاي کيفيت فضاهاي شهري، بهبود جنبه هاي زيست محيطي و زندگي شهري و افزايش سلامت و بهداشت شهري، مطالعه در وضعيت فضاهاي سبز شهري با بازنگري در روش ها، استاندارد ها و سرانه ها در سال هاي اخير مورد توجه شهرسازان، جغرافي دانان و کارشناسان محيط زيست قرار داشته است.
در اين راستا و به منظور بهبود وضعيت فضاي سبز شهرهاي کشور و درک اصولي از نقش سرانه ها در برنامه ريزي فضاي سبز شهرها، در اين تحقيق، بدوا چهارچوب نظري برنامه ريزي فضاي سبز شهري و سرانه ها در جهان با تشريح مدل هاي نظري و سير تغييرات و تحولات آنها تبيين و سپس با ارائه اطلاعات و آمار مربوط به سرانه هاي فضاي سبز شهري در ايران و جهان مقدمات بررسي فراهم و در نهايت روش ها و مقادير، مورد ارزيابي مقايسه اي قرار مي گيرند.
نتايج تحقيق از سويي بيانگر وجود تفاوت هاي اساسي در روش هاي برنامه ريزي و مقادير سرانه ها و استانداردهاي فضاي سبز در ايران و جهان بوده و از سويي ديگر مبين اين امر است که با استمرار روش هاي کنوني در ايران و استفاده از سرانه هاي متعارف فعلي، تحقق «شهرهاي سبز» تصوري بسيار آرمان گرايانه است. لذا لزوما بازنگري در مقادير سرانه ها و نيز تفکيک سرانه به اجزا مشخصي چون سرانه پارک هاي محدوده شهر، سرانه تفرجگاه هاي حريم شهر و ... ضروري است.
يافته ها و نتايج تحقيق بر لزوم تفکيک سرانه فضاي سبز به دو بخش اصلي سرانه فضاي سبز درون و پيرامون شهري، ارتقاي ميزان سرانه هاي مورد عمل کنوني از 12-7 مترمربع به 18-12 مترمربع در درون شهر، تامين سرانه 36-24 مترمربع سرانه فضاي سبز گردشگاهي در پيرامون شهرها و همچنين لزوم تامين بخشي از فضاهاي سبز مورد نياز شهري در پروژه هاي آماده سازي قطعات توسعه جديد و يا نوسازي و بازسازي محلات، فزون بر رعايت سرانه فضاي باز بر اساس دستورالعمل کنترل تراکم ساختماني تاکيد دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 1865
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی