برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1390 , دوره  3 , شماره  2 ; از صفحه 24 تا صفحه 30 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ارتباط کاهش شنوايي ناشي از صداي صنعت کاشي با سن و سابقه کار

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات سلامت شغلی، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد
 
چکیده: 

مقدمه: سر و صدا مي تواند باعث کاهش شنوايي، وزوز گوش، افزايش فشار خون، افزايش حوادث شغلي و در نتيجه کاهش توليد شود. ميزان تاثير اين عامل بر کاهش شنوايي بستگي به عواملي از جمله جنس، سن، طول مدت تماس با صدا دارد. با در نظر گرفتن اين مطلب که دستگاه هاي به کاربرده شده در صنايع مختلف صداهايي را با شدت و فرکانس متفاوتي توليد مي‏کنند، هدف ما در اين پژوهش بررسي نقش صدا در صنعت کاشي بر وضعيت شنوايي مي باشد.
روش بررسي: دراين مطالعه که به صورت مقطعي انجام شد 372 کارگر کارخانه کاشي که در معرض صدايي با شدت بيش از 85 دسي بل بودند، مورد بررسي قرار گرفتند. پس از معاينه و تکميل پرسشنامه، آزمون شنوايي سنجي توسط اديولوژيست براي هر فرد انجام شد، سپس داده ها با کمک نرم افزار
SPSS مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
يافته ها: نتايج نشان داد ميانگين سن و سابقه کار افراد مورد بررسي به ترتيب
32.2±6.9 و 9.5±6.4 سال مي باشد. ميانگين آستانه شنوايي براي هر کدام از گوش ها، در فرکا نس 4000 هرتز و سپس 8000 هرتز و همچنين در فرکانس هاي زيرنسبت به فرکانس‏هاي بم بيشتر از ساير فرکانس ها بود. بين سن، سابقه کار و آستانه شنوايي (P<0.001) نيز ارتباط معني داري مشاهده شد.
بحث و نتيجه گيري: در تماس با صداي موجود در صنعت کاشي ميانگين آستانه شنوايي در فرکانس هاي زير به خصوص 4000 هرتز افزايش يافته که البته سن و سابقه کار نيز فاکتورهاي تاثيرگذار مي‏باشند، همچنين نتايج نشان مي‏دهد در مواجهه با صدا،گوش چپ حساسيت بيشتري نسبت به گوش راست دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 197
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی