برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1389 , دوره  2 , شماره  4 ; از صفحه 79 تا صفحه 113 .
 
عنوان مقاله: 

تبديل دارايي هاي بانکي به اوراق بهادار در بانکداري بدون ربا

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
 
چکیده: 

بانک يکي از مهمترين نهادهاي بازار پول است که نقشي انکارناپذير در تامين مالي طرح هاي توليدي، خدماتي و تجاري دارد. در حال حاضر بروز برخي از مسائل و مشکلات در اقتصاد کشور سبب شده است تا خود بانک ها با مشکل تامين مالي مواجه شوند. يکي از متداول ترين روش هاي تامين مالي بانک ها استفاده از اوراق بهادار با پشتوانه تسهيلات بانکي است. استفاده از اين ابزار که در بانکداري متعارف سابقه قابل توجهي دارد، در بانک هاي اسلامي از جمله ايران سابقه زيادي ندارد.
با تصويب قانون بازار اوراق بهادار در سال 1384 و تکميل آن در دي ماه سال 1388، بستر قانوني لازم جهت طراحي و انتشار اوراق بهادار جديد ايجاد شده است. اکنون بانک ها مي توانند از طريق طراحي و انتشار ابزارهاي مالي جديد، اقدام به تامين مالي از طريق بازار سرمايه نمايند.
اين تحقيق درصدد معرفي چنين ابزاري است و از دو بخش تشکيل شده است، در بخش نخست با نگاهي به سابقه تبديل دارايي هاي بانکي به اوراق بهادار در بانکداري متعارف و بانک هاي اسلامي، به تبيين اهداف، عملکرد و آسيب شناسي تبديل دارايي هاي بانکي به اوراق بهادار پرداخته مي شود و در بخش دوم به طراحي ابزار مالي مناسب براي تبديل دارايي هاي بانکي به اوراق بهادار و تبيين ويژگي هاي آن در بانکداري ايران مي پردازد که اين ويژگي ها عبارت اند از: اولا از منظر فقهي ابزاري قابل قبول باشد، ثانيا با قوانين و مقررات پولي و مالي ايران سازگار باشد و ثالثا با توجه به نقش اين ابزارها در پديد آمدن بحران مالي اخير، بحران آفرين نباشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

موسویان، س. (1389). تبدیل دارایی های بانکی به اوراق بهادار در بانکداری بدون ربا. پول و اقتصاد, 2(4), 79-113. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=147615Vancouver : کپی

موسویان سیدعباس. تبدیل دارایی های بانکی به اوراق بهادار در بانکداری بدون ربا. پول و اقتصاد. 1389 [cited 2021September19];2(4):79-113. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=147615IEEE : کپی

موسویان، س.، 1389. تبدیل دارایی های بانکی به اوراق بهادار در بانکداری بدون ربا. پول و اقتصاد, [online] 2(4), pp.79-113. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=147615. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 883 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی