برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1390 , دوره  25 , شماره  2 ; از صفحه 127 تا صفحه 135 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي برخي خصوصيات مورفولوژيکي موثر در افزايش قدرت رقابتي گندم (Trticum aestivum) در رقابت با علف هرز بروموس (Bromus japonicus)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه زراعت، دانشکده کشاورزی، دانشگاه فردوسی مشهد
 
چکیده: 
به منظور بررسي قدرت رقابتي ارقام مختلف گندم (Triticum aestivum L.) در رقابت با علف هرز بروموس(Bromus japonicus Thunb.)  اين آزمايش در سال زراعي 83-1382 در مزرعه تحقيقاتي مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي سيستان در 20 کيلومتري شهرستان زابل در جنوب شرق ايران اجرا شد. در اين آزمايش شش رقم گندم شامل دو رقم بومي (بولاني و کلک افغاني) و چهار رقم جديد (چمران، کوير، هيرمند و هامون) به صورت آزمايش فاکتوريل در قالب بلوک هاي کامل تصادفي با چهار تکرار و در تراکم مطلوب خود، با و بدون علف هرز بروموس کشت شد. تراکم بروموس در پلات هاي آلوده 100 بوته در متر مربع در نظر گرفته شد. نتايج نشان داد كه توانايي رقابت ارقام بومي بيشتر از ارقام جديد و رقم قديم بولاني داراي بيشترين شاخص رقابت، اما كمترين عملكرد را در بين ارقام داشت. رقم قديم كلك افغاني از لحاظ شاخص رقابت در درجه دوم قرار گرفت و بيشترين عملكرد را در بين ارقام دارا بود و بعنوان رقم با بيشترين توانايي رقابت و رقم جديد هيرمند كمترين شاخص رقابت و كمترين عملكرد را داشت و بعنوان رقم با كمترين توانايي رقابت انتخاب شدند. رقم كلك افغاني در حضور بروموس از نظر خصوصياتي مانند تجمع ماده خشك، شاخص سطح برگ، تعداد پنجه، ارتفاع، عملكرد بيولوژيك و عملكرد دانه بر رقم جديد هيرمند برتري داشت و وزن خشك بروموس در مخلوط با ارقام بومي (بولاني و کلک افغاني) به مراتب کمتر از وزن خشك آن در مخلوط با ارقام جديد (کوير، چمران، هيرمند و هامون) بود.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

سارانی، م.، و رضوانی مقدم، پ.، و نصیری محلاتی، م.، و زند، ا. (1390). بررسی برخی خصوصیات مورفولوژیکی موثر در افزایش قدرت رقابتی گندم (Trticum aestivum) در رقابت با علف هرز بروموس (Bromus japonicus). حفاظت گیاهان (علوم و صنایع کشاورزی), 25(2), 127-135. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=147481Vancouver : کپی

سارانی منصور، رضوانی مقدم پرویز، نصیری محلاتی مهدی، زند اسکندر. بررسی برخی خصوصیات مورفولوژیکی موثر در افزایش قدرت رقابتی گندم (Trticum aestivum) در رقابت با علف هرز بروموس (Bromus japonicus). حفاظت گیاهان (علوم و صنایع کشاورزی). 1390 [cited 2021December05];25(2):127-135. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=147481IEEE : کپی

سارانی، م.، رضوانی مقدم، پ.، نصیری محلاتی، م.، زند، ا.، 1390. بررسی برخی خصوصیات مورفولوژیکی موثر در افزایش قدرت رقابتی گندم (Trticum aestivum) در رقابت با علف هرز بروموس (Bromus japonicus). حفاظت گیاهان (علوم و صنایع کشاورزی), [online] 25(2), pp.127-135. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=147481. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 0 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی