برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر ايزوپروپيل الكل استنشاقي در پيشگيري از تهوع و استفراغ، پس از عمل جراحي شكم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اراک
 
چکیده: 

تهوع و استفراغ از تظاهرات شايع بسياري از اختلالات عضوي و عملكردي است. كه به طور شايع بعد از اعمال جراحي و بيهوشي ديده مي شود. اين مسئله علاوه بر اينكه براي بيمار ناخوشايند است ممكن است عوارضي براي بيمار ايجاد كند. در كنار روشهاي پيشنهادي جهت جلوگيري از تهوع و استفراغ استفاده از ايزوپروپيل الكل استنشاقي نيز توصيه شده است. در اين مطالعه به منظور ارزيابي كارآيي ايزوپروپيل الكل استنشاقي در جلوگيري از تهوع و استفراغ بعد از عمل جراحي و بيهوشي عمومي، طي يك كارآزمايي باليني، تاثيرات اين الكل با نرمال سالين مقايسه گرديد.
اين مطالعه بر روي 120 بيمار با عمل جراحي شكم انجام شد.
در گروه مورد، در اتاق ريكاوري سه بار پنبه آغشته به 1 cc ايزوپروپيل الكل 99% با فواصل يك دقيقه به مدت 5 ثانيه جلوي بيني بيمار گرفته مي شد. در گروه شاهد پنبه را با 1 cc نرمال سالين آغشته كرده و به همان روش گروه مورد عمل شد. نمونه برداري به صورت ساده و تصادفي بوده و تفاوتي بين دو گروه وجود نداشت. بيهوشي كليه بيماران با يك روش انجام گرديد. بيماران تا دو ساعت بعد از عمل از نظر وجود تهوع و استفراغ بررسي شدند. نتايج بدست آمده گوياي آن است كه استنشاق ايزوپروپيل الكل ميزان تهوع و استفراغ بعد از عمل را كاهش مي دهد. علاوه بر آن بيماران گروه مورد زمان ريكاوري كمتري را داشتند. هيچگونه عارضه جانبي هم در گروه مورد مشاهده نشد.
با توجه به اينكه استنشاق ايزوپروپيل الكل مي تواند باعث كاهش تهوع و استفراغ بعد از عمل جراحي شود از طرفي كاربرد آن كار آساني مي باشد، پيشنهاد مي شود براي كاهش تهوع و استفراغ از آن به عمل آيد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

سوسن آبادی، ع.، و رضایی، ن.، و سرایی، ش. (1380). بررسی اثر ایزوپروپیل الکل استنشاقی در پیشگیری از تهوع و استفراغ, پس از عمل جراحی شکم. مجله دانشگاه علوم پزشکی اراک (ره‌ آورد دانش), 4(2 (پیاپی 15)), 33-35. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=14684Vancouver : کپی

سوسن آبادی علیرضا، رضایی نسرین، سرایی شهربانو. بررسی اثر ایزوپروپیل الکل استنشاقی در پیشگیری از تهوع و استفراغ, پس از عمل جراحی شکم. مجله دانشگاه علوم پزشکی اراک (ره‌ آورد دانش). 1380 [cited 2021November27];4(2 (پیاپی 15)):33-35. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=14684IEEE : کپی

سوسن آبادی، ع.، رضایی، ن.، سرایی، ش.، 1380. بررسی اثر ایزوپروپیل الکل استنشاقی در پیشگیری از تهوع و استفراغ, پس از عمل جراحی شکم. مجله دانشگاه علوم پزشکی اراک (ره‌ آورد دانش), [online] 4(2 (پیاپی 15)), pp.33-35. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=14684. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 69 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی