برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ارتباط نوع زايمان با شدت زردي در نوزادان مبتلا به زردي مراجعه كننده به بيمارستان قائم مشهد در يک دوره 6 ساله

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات نوزادان، بیمارستان قائم، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ‌ مشهد، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: عمل سزارين نسبت به زايمان واژينال براي مادر و نوزاد خطر بيشتري دربر دارد. ميزان زردي و سزارين در دهه هاي اخير افزايش چشمگيري داشته است. هدف از اين مطالعه بررسي ارتباط نوع زايمان با شدت زردي بود.
روش کار: در اين مطالعه توصيفي تحليلي طي سال هاي 1382 تا 1388 تمامي نوزادان مراجعه كننده به بيمارستان قائم مشهد به علت زردي بدون علامت بررسي شدند. پس از معاينه كامل نوزاد تمام آزمايشات درخواستي بررسي علت و شدت زردي انجام شد. سابقه مشكلات حاملگي و زايمان، سن بروز زردي، سن ترخيص از بيمارستان، علامت موقع مراجعه، علايم همراه، طول مدت بستري و نحوه درمان ثبت شد. نوزادان مورد مطالعه مبتلا به زردي ايديوپاتيک بر اساس نوع زايمان در دو گروه زايمان طبيعي و سزارين قرارگرفتند. داده ها با استفاده از تست کاي دو، من ويتني، کراسکال واليس با نرم افزار
SPSS (نسخه 11.5) تجزيه و تحليل شد.
يافته ها:
41.9 درصد نوزادان مبتلا به زردي، با سزارين بدنيا آمده بودند و 58.7 درصد نوزادان پسر بودند. سن و وزن نوزاد در زمان مراجعه، سن بروز زردي و وزن نوزاد در روزهاي 10-3 نوزادي در دو گروه تفاوت معني داري نداشتند (p>0.05). سن مادر و وزن هنگام تولد و مشکلات بارداري در دو گروه تفاوت معني دار داشت (p<0.05). ميانگين بيلي روبين در نوزادان متولد شده با روش زايمان طبيعي 21.3±4.2 و در نوزادان متولد شده با روش سزارين 20.7±4.4 بود.
نتيجه گيري: با توجه به يافته هاي اين مطالعه ارتباطي بين نوع زايمان و شدت زردي وجود ندارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 496
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی