برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1390 , دوره  19 , شماره  2 ; از صفحه 60 تا صفحه 66 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه جراحي زير بغل در بيماران سرطان پستان ايراني با کشورهاي ديگر

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه خون و مدیکال انکولوژی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بیمارستان طالقانی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: سرطان پستان شايعترين سرطان زنان در اکثر کشورها مي باشد. تخليه زير بغل از نظر مرحله بندي دقيق بيماري و احتمالا درمان اهميت دارد و به عقيده بسياري از صاحبنظران تعداد غدد لنفاوي درگير يکي از مهمترين فاکتورهاي پيش آگهي در سرطان پستان مي باشد. مقاله حاضر به بررسي وضعيت اندازه تومور و کميت و کيفيت غدد لنفاوي خارج شده در بيماران ارجاع شده به 3 مرکز مديکال انکولوژي در ايران مي پردازد.
مواد و روش ها: در اين تحقيق بيماراني که به سه مرکز مديکال انکولوژي ارجاع شده و شيمي درماني شده بودند، وارد مطالعه گرديدند. با مراجعه به مراکز فوق، پرونده اين بيماران بررسي شده و اطلاعات لازم از پرونده بيماران و گزارش پاتولوژي استخراج و تجزيه و تحليل آماري گرديد.
يافته ها: از 149 پرونده بررسي شده 128 پرونده حاوي اطلاعات مورد نياز بودند. سن بيماران 6.3±41.1 سال، اندازه تومور 2.5±3.5 سانتي متر و تعداد غده لنفاوي خارج شده 5.2±9.7 عدد بود. فرواني نسبي متاستاز به زير بغل 63.3% و تعداد غدد لنفاوي خارج شده در بيماران با و بدون متاستاز به زير بغل به ترتيب 5.1±10.1 و 5.3±9.1 عدد بود.
نتيجه گيري: در بيماران ما ميانگين اندازه تومور 3.5 سانتيمتر بود که در مقايسه با کشورهاي غربي (1.8 سانتيمتر)، بيشتر است. در مطالعات قبلي بين اندازه تومور و تعداد لنف نود ارتباط وجود داشته اما در مطالعه ما ارتباط وجود نداشت. در 38% از بيماران ما بيش 10 لنف نود خارج شده بود در حاليکه در استراليا 82% و در آمريکا 72.1% بيماران بيش از 10 لنف نود خارج شده داشته اند. بنابراين نسبت بيماراني که بيش 10 لنف نود خارج شده داشته اند در ايران بسيار کمتر از کشورهاي غربي است. با مقايسه لنف نودهاي خارج شده در ايران و کشورهاي منطقه نتيجه مي گيريم لنف نودهاي خارج شده در ايران کمتر از کشورهاي غربي اما مشابه کشورهاي منطقه مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

قدیانی، م.، و عطاریان، ح.، و رضوانی، ح.، و عیشی، ع.، و ابخیز، س.، و بدیعی، م.، و اباسهل، ا. (1390). مقایسه جراحی زیر بغل در بیماران سرطان پستان ایرانی با کشورهای دیگر. نشریه جراحی ایران, 19(2), 60-66. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=146615Vancouver : کپی

قدیانی مجتبی، عطاریان حمید، رضوانی حمید، عیشی علی، ابخیز سعید، بدیعی محمدرضا، اباسهل ابوالقاسم. مقایسه جراحی زیر بغل در بیماران سرطان پستان ایرانی با کشورهای دیگر. نشریه جراحی ایران. 1390 [cited 2021November28];19(2):60-66. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=146615IEEE : کپی

قدیانی، م.، عطاریان، ح.، رضوانی، ح.، عیشی، ع.، ابخیز، س.، بدیعی، م.، اباسهل، ا.، 1390. مقایسه جراحی زیر بغل در بیماران سرطان پستان ایرانی با کشورهای دیگر. نشریه جراحی ایران, [online] 19(2), pp.60-66. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=146615. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 2597 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی