برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي زمان وصال يافتگي و عوامل مرتبط با آن در زنان مراجعه کننده به مراکز بهداشتي درماني و بيمارستانهاي تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، ولنجک، خ یمن، خ پروانه، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بخش مامایی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به اهميت زمان وصال يافتگي و مشاهده بعضي از زنان متاهل و جوان وصال نيافته، اين تحقيق بر روي زنان مراجعه کننده به مراکز بهداشتي درماني و بيمارستانهاي تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي شهر تهران در سال ١٣٨٨ به منظور تعيين زمان وصال يافتگي انجام گرديد.
مواد و روشها: اين تحقيق به روش توصيفي - مقطعي بر روي 200 زن که به طور مستمر مراجعه مي کردند، انجام گرفت. اين زنان حداکثر 4 ماه از ازدواجشان گذشته و فاقد بيماري شناخته شده طبي، رواني و اعتياد بودند. زمان وصال يافتگي پس از تلاش براي انجام آن، تعيين شد و نقش خصوصيات فردي و اجتماعي در عدم موفقيت در اولين تلاش براي وصال يافتگي با استفاده از آزمون کاي دو مورد قضاوت آماري قرار گرفت.
يافته ها: تحقيق نشان داد از بين 200 نفر مورد بررسي که در سنين 24.7±4.44 و مدت ازدواج 3.7±3.4 ماه بودند ميزان عدم موفقيت در اولين تلاش براي وصال يافتگي 61% بود و عدم تدارک براي جشن عروسي و ترس از آسيب مهبل با بروز عدم موفقيت وصال يافتگي مرتبط بود .(P<0.0001)
 نتيجه گيري: به نظر مي رسد تاخير در وصال يافتگي جاي تامل دارد. بررسي وضعيت آن و ريشه يابي علل آن در ساير مناطق، با توجه به نو بودن اين نوع تحقيق، توصيه مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

امینی، م.، و ازگلی، گ.، و آذر، م.، و علوی مجد، ح. (1390). بررسی زمان وصال یافتگی و عوامل مرتبط با آن در زنان مراجعه کننده به مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستانهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی. پژوهنده (researcher bulletin of medical sciences), 16(2 (پی در پی 80)), 73-78. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=146349Vancouver : کپی

امینی معصومه، ازگلی گیتی، آذر ماهیار، علوی مجد حمید. بررسی زمان وصال یافتگی و عوامل مرتبط با آن در زنان مراجعه کننده به مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستانهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی. پژوهنده (researcher bulletin of medical sciences). 1390 [cited 2021July28];16(2 (پی در پی 80)):73-78. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=146349IEEE : کپی

امینی، م.، ازگلی، گ.، آذر، م.، علوی مجد، ح.، 1390. بررسی زمان وصال یافتگی و عوامل مرتبط با آن در زنان مراجعه کننده به مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستانهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی. پژوهنده (researcher bulletin of medical sciences), [online] 16(2 (پی در پی 80)), pp.73-78. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=146349. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 98 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی