برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1390 , دوره  11 , شماره  40 ; از صفحه 367 تا صفحه 400 .
 
عنوان مقاله: 

عوامل مرتبط با فقر شهري ايران طي سال هاي (85-1363)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تربیت مدرس
 
چکیده: 

طرح مساله: چگونه شاخص هاي فقر در مناطق شهري نسبت به متغيرهاي اقتصادي واكنش نشان داده است؟ و شدت تاثير هر يك از اين متغيرهاي اقتصادي بر فقر شهري به چه اندازه بوده است؟ سوالي است كه با آن روبرو شده و بنابراين در پاسخ به سوالات مذكور هدف اصلي اين تحقيق سنجش «اثر متغيرهاي كلان اقتصادي بر فقر شهري» است.
روش: تحقيق حاضر بر اساس داده هاي اقتصاد كلان در طي سال هاي 85-1363 و تدوين يك مدل اقتصاد سنجي، درصدد شناسايي اثر متغيرهاي اقتصادي بر فقر در مناطق شهري مي باشد. ابتدا رابطه متغيرهاي اقتصادي با فقر به صورت توصيفي و كلي بيان شده، سپس براي تجزيه و تحليل اثر متغيرهاي اقتصادي بر فقر شهري يك مدل اقتصادسنجي تشكيل داده مي شود.
يافته ها: افزايش توليد ناخالص داخلي سرانه، افزايش هزينه هاي جاري و عمراني دولت و افزايش ماليات هاي مستقيم و غيرمستقيم موجب كاهش فقر شهري شده در مقابل افزايش نرخ و افزايش نرخ بيكاري موجب افزايش فقر شهري مي شود.
نتايج: در مناطق شهري نرخ بيكاري باعث افزايش در هر دو شاخص فقر مي شود كه البته اثر بيكاري بر شاخص نسبت سرشمار بيش تر است . در مناطق شهري، بيكاري از عوامل اصلي فقر به حساب مي آيد. اثر نرخ بيكاري بر درصد فقرا نسبت به شكاف فقر بيش تر بوده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 310
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی