برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

واژه پژوهي در روايات تفسيري ضحاک بن مزاحم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه الزهرا (س)
 
چکیده: 

دانشمندان اسلامي از ديرباز به بررسي واژه هاي قرآن به عنوان زيربناي فهم قرآن پرداخته اند و آثار زيادي به جاي گذاشته اند. ضحاک بن مزاحم نيز از جمله مفسراني است که اساس تفسير خود را بر شرح و توضيح واژگان پايه ريزي کرده است. بدين ترتيب با تتبع در روايات تفسيري وي مي توان به چگونگي تبيين و تفسير واژگان از نگاه او دست يافت.
از آن جا که بخشي از نکات تفسيري ضحاک مربوط به ريشه يابي لغات مي باشد ابتدا مباحثي از قبيل وجوه و نظاير، معربات و غرائب به بحث نهاده شده است.
البته بافت شناسي و ترکيب يک لغت با ساير الفاظ جهت ديگري است که ضحاک بدان توجه داشته است. از اين رو، عناصر و قرائني که بر معناي واژه اثرگذار است را مي توان در انديشه هاي تفسيري ضحاک جست و جو کرد.
بديهي است طرح روشمند آرا مفسراني همچون ضحاک که قريب به عصر نزول مي زيسته اند، راه را براي فهم صحيح قرآن هموار مي سازد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

فتاحی زاده، ف. (1389). واژه پژوهی در روایات تفسیری ضحاک بن مزاحم. پژوهش دینی, -(20), 21-42. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=146209Vancouver : کپی

فتاحی زاده فتحیه. واژه پژوهی در روایات تفسیری ضحاک بن مزاحم. پژوهش دینی. 1389 [cited 2021October18];-(20):21-42. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=146209IEEE : کپی

فتاحی زاده، ف.، 1389. واژه پژوهی در روایات تفسیری ضحاک بن مزاحم. پژوهش دینی, [online] -(20), pp.21-42. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=146209. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 159 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی