برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه تاثير کرم داخل واژني بره موم زنبور عسل با کرم کلوتريمازول بر نتايج درمان عفونت هاي کانديدايي واژن در زنان سنين باروري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پرستاری و مامایی حضرت فاطمه (س)، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: ولووواژينيت کانديدايي دومين عفونت شايع واژن است و داروهاي موضعي آزول متداول ترين روش درمان آن مي باشد. به علت موارد مکرر عود بيماري، بسياري از زنان تمايل به استفاده از درمان هاي گياهي دارند. يکي از اين درمان ها بره موم (Propolis) است که خاصيت ضد قارچي آن به اثبات رسيده است. اين مطالعه با هدف مقايسه تاثير کرم واژني بره موم با کلوتريمازول بر نتايج درمان عفونت هاي کانديدايي واژن در زنان سنين باروري انجام شد.
روش ها: اين مطالعه، به صورت کارآزمايي باليني بر روي 100 خانم سنين باروري طي 8 ماه انجام شد. بيماران همگي از نظر شکايات باليني و کشت آزمايشگاهي، مبتلا تشخيص داده شدند و به صورت تصادفي در دو گروه 50 نفره کلوتريمازول و بره موم تحت درمان قرار گرفتند. پس از پايان درمان ده روزه و کشت مجدد، نتايج در دو گروه با هم مقايسه شد.
يافته ها: در 92 درصد بيماران گروه کلوتريمازول و در 68 درصد بيماران گروه بره موم خارش و ترشحات سفيد پنيري بهبود يافته بود. اين تفاوت از نظر آماري معني دار بود و بره موم در بهبود شکايات بيماران ضعيف تر از کلوتريمازول اثر کرده بود. از نظر درصد کاهش کلوني، اختلاف آماري معني داري بين دو گروه مشاهده نگرديد؛ يعني بره موم در کاهش درصد کلوني ها، مشابه کلوتريمازول اثر کرده بود.
نتيجه گيري: با توجه به تاثير مشابه دو دارو در کاهش درصد کلوني ها، بره موم مي تواند به عنوان درمان جانبي در کنار درمان اصلي به کار برده شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1186
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی