برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي شيوع ترومبوسيتوپني و عوامل مرتبط در نوزادان بستري در بخش NICU بيمارستان كودكان مفيد طي سال هاي 83-1382

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از حسینیه ارشاد، بخش هماتولوژی انکولوژی مرکز آموزشی درمانی مفید، تهران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به شيوع ترومبوسيتوپني در نوزادان بستري در بخش هاي NICU و عوارض شناخته شده آن و عدم گزارشي از وضعيت آن در كشور و وجود كاستي هايي در تحقيقات قبلي، به منظور تعيين شيوع ترومبوسيتوپني و عوامل مرتبط با آن، اين تحقيق بر روي نوزادان بستري در بخش NICU بيمارستان كودكان مفيد طي يك سال انجام شد.
مواد و روش ها: اين تحقيق با طراحي Cross-Sectional روي كليه نوزادان كه به طور مستمر در بخش NICU بستري شدند، انجام گرفت. نوزادان براساس مقدار پلاكت به سه گروه؛ غير ترومبوسيتوپنيك، ترومبوسيتوپني خفيف تا متوسط و ترومبوسيتوپني شديد تقسيم شدند. شيوع ترومبوسيتوپني در نمونه ها همراه نقش عوامل جنس، سن حاملگي، اختلال رشد داخل رحمي (IUGR) سپسيس، نارسايي جفتي، خونريزي داخل بطني و عمل جراحي با بروز ترومبوسيتوپني تعيين و ميزان واقعي آن در جامعه برآورد شده و با آماره chi square مورد قضاوت آماري قرار گرفت.
يافته ها: در اين مطالعه، تعداد 436 نوزاد بستري و تحت بررسي قرار گرفتند: تعداد 110 نوزاد (25.2%) مبتلا به ترومبوسيتوپني شدند كه 12.6% ترومبوسيتوپني خفيف تا متوسط و همين مقدار دچار ترومبوسيتوپني شدند. نوزادان ترومبوسيتوپنيك نسبت به نوزادان غير ترومبوسيتوپنيك در مواجهه بيشتري با پرترم بودن، IUGR، خونريزي داخل بطني، سپسيس و نارسايي جفتي بودند. (P<0.01) نوزادان مبتلا به ترومبوسيتوپني در مواجهه با جنس خاص و سابقه عمل جراحي نبودند.
نتيجه گيري و توصيه ها: به نظر مي رسد شيوع ترومبوسيتوپني و عوامل مرتبط با آن در نوزادان بستري در بخش (IUGR) رقم بالايي باشد. توجه به پيش آگهي اين عارضه انجام تحقيقات آناليزي وسيعي در اين زمينه توصيه مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

علوی، ث.، و فارسی، ز.، و ولایی، ن.، و عباسی، م. (1384). بررسی شیوع ترومبوسیتوپنی و عوامل مرتبط در نوزادان بستری در بخش NICU بیمارستان کودکان مفید طی سال های 83-1382. پژوهنده (researcher bulletin of medical sciences), 10(1 (پی در پی 43)), 31-37. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=14551Vancouver : کپی

علوی ثمین، فارسی زهره، ولایی ناصر، عباسی مهرشاد. بررسی شیوع ترومبوسیتوپنی و عوامل مرتبط در نوزادان بستری در بخش NICU بیمارستان کودکان مفید طی سال های 83-1382. پژوهنده (researcher bulletin of medical sciences). 1384 [cited 2021April23];10(1 (پی در پی 43)):31-37. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=14551IEEE : کپی

علوی، ث.، فارسی، ز.، ولایی، ن.، عباسی، م.، 1384. بررسی شیوع ترومبوسیتوپنی و عوامل مرتبط در نوزادان بستری در بخش NICU بیمارستان کودکان مفید طی سال های 83-1382. پژوهنده (researcher bulletin of medical sciences), [online] 10(1 (پی در پی 43)), pp.31-37. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=14551. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 259 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی