برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1383 , دوره  6 , شماره  1 ; از صفحه 83 تا صفحه 94 .
 
عنوان مقاله: 

كلونينگ و توالي‌يابي بخشي از ژن فسفوليپاز B2 در آسپرژيلوس فوميگاتوس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی تبریز، دانشکده پزشکی، گروه انگل‌شناسی و ایمنی‌شناسی
 
چکیده: 
سابقه و هدف: كپك Mold پاتوژن آسپرژيلوس فوميگاتوس (Aspergillus fumigatus) به‌عنوان يك ميكروارگانيسم عامل انواع عفونت‌هاي ريوي به‌ويژه در افراد داراي ضعف سيستم ايمني و هم‌چنين آلرژن، آلوده كننده مواد غذايي، مولد ميكوتوكسين (Mycotoxin) و در نتيجه عامل ميكوتوكسيكوز (Mycotoxicosis) مورد توجه مي‌باشد. قدرت توليد انواع فسفوليپازها و به‌ويژه فسفوليپاز (PLB، Phospholipase B) از عوامل كليدي در ويرولانس اين قارچ بوده و كلونينگ و تعيين توالي ژن فسفوليپاز B2 PLB2)، B2 Phospholipose) جهت بررسي ويژگي‌هاي ژن سنتزكننده PLB2 در اين ميكروارگانيسم و مقايسه خصوصيات ژن و فرآورده آن با ژن مشابه ساير ميكروارگانيسم‌ها انجام گرديد.
مواد و روش‌ها: DNA ژنومي آ. فوميگاتوس جدا شده از خلط يك بيمار مبتلا به آسپرژيلوزيس ريوي (Pulmonary aspergillosis)، استخراج و تلخيص شد و با استفاده از دژنراتيو(PCR (Degenerate PCR، يك قطعه اوليه از ژن plb2 به طول bp542 به‌دست آمد. سپس با استفاده از PCR برگشتي (IPCR،Inverse PCR )، قطعه طويل‌تري به طول bp1175 به‌دست آمد. توالي نوكلئوتيدي قطعه ژن ثانوي، متعاقب استخراج از ژل، خالص‌سازي، پيوند به وكتور مناسب، ترانسفورماسيون و نهايتا استخراج از سلول ميزبان و تلخيص، تعيين و با تلفيق اين توالي با توالي قطعه اوليه، سكوانسي به طول bp1529 حاصل گرديد.
يافته‌ها: آناليز فرآورده PCR دژنراتيو اوليه و PCR برگشتي (IPCR) با بلاست(X (BLASTX، در سطح اسيدنوكلئيك، حداكثر 62% هم‌ساني با توالي نوكلئوتيدي ژن ليزوفسفوليپاز1 (LPL1) آسپرژيلوس اوريزه‌آ (A. oryza) و حداقل 39% هم‌ساني با توالي نوكلئوتيدي ژن فسفوليپاز(B (PLB كريپتوكوكوس نئوفرمنس Cryptococcus neoformans را نشان داد.
نتيجه‌گيري: وجود ژن فسفوليپاز(B2 (PLB2 در ژنوم آ. فوميگاتوس و مشابهت بسيار زياد قطعه توالي‌يابي شده با ژن فسفوليپاز ساير ميكروارگانيسم‌هاي داراي قرابت فيلوژنيك و يا فاقد قرابت فيلوژنيك با اين قارچ نشان‌دهنده انتقال محافظه‌كارانه آن در مسير تكاملي از ژنوم دودماني و هم‌چنين نقش اساسي آن براي بيماري‌زايي ميكروارگانيسم مي‌باشد. توالي نوكلئوتيدي حاصله مي‌تواند براي كلون نمودن و تعيين توالي ژن كامل plb2 و تعيين خصوصيات پروتيين (آنزيم) حاصل از ژن و در نهايت طراحي و سنتز واكسن و يا داروي موثر بر عليه ميكروارگانيسم، مورد استفاده قرار گيرد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 81
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی