برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تير 1383 , دوره  11 , شماره  51 ; از صفحه 23 تا صفحه 28 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي پوشش واكسيناسيون هپاتيت B و عوامل موثر بر آن در كودكان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

بيماري هپاتيت B يكي از بيماري هاي عفوني مهم محسوب مي شود كه در ايران و جهان از شيوع نسبتا بالايي برخوردار است، به طوري كه در دنيا حدود 350 ميليون نفر و در ايران حدود 1.6 تا 2 ميليون نفر (معادل 3.1 درصد) آلوده به ويروس هپاتيت B هستند و تخمين زده مي شود سالانه حدود 0.5 درصد آ ن ها در اثر عوارض بيماري جان خود را از دست مي دهند.
امروزه به بركت ارايه خدمات ايمن سازي در قالب برنامه (Expanded Program on Immunization) EPI سالانه جان بيش از سه ميليون كودك حفظ و به رشد مطلوب ميليون ها كودك كمك مي شود؛ اما علي رغم برنامه هاي جاري EPI هنوز هم بيماري هاي قابل پيشگيري مي توانند از كودكان معصوم قرباني بگيرند. مطالعه حاضر به منظور تعيين درصد پوشش ايمن سازي هپاتيت B در كودكان و عوامل مؤثر بر آن در يكي از مناطق شرق تهران انجام گرديده، بدين ترتيب كه با مراجعه به درب منازل، مصاحبه با والدين و ملاحظه كارت واكسيناسيون، اطلاعات مزبور جمع آوري و سپس وارد فرم اطلاعاتي شده و با نرم افزار SPSS و از طريق آزمون هاي آماري t-test-Chi-square Independent. Samples test و Mann-Whitney test تجزيه و تحليل گرديده است.
در اين تحقيق جمعا 329 نفر (47 خوشه 7 تايي) به روش نمونه گيري خوشه اي انتخاب شدند و مورد مطالعه قرار گرفتند. در اين مطالعه 55 درصد كودكان مورد مطالعه پسر و 45 درصد دختر بودند و از نظر سني تمامي كودكان كم تر از 10 سال داشتند كه ميانگين سني آنان 4.2±2.2 سال بوده است.
پوشش واكسيناسيون هپاتيت B نوبت اول 97.9 درصد، نوبت دوم 96.9 درصد و نوبت سوم 94.2 درصد و پوشش واكسيناسيون به موقع در هر 3 نوبت 77.5 درصد بوده است. همچنين ميزان افت پوشش واكسيناسيون از نوبت اول تا سوم 3.7 درصد بوده است. در اين مطالعه بين سطح آگاهي نسبت به واكسيناسيون هپاتيت B و سطح تحصيلات پدر و شغل مادر از نظر آماري رابطه معنادار به دست آمد (P=0.000). بين شغل والدين، جنس كودك، رتبه تولد، تعداد فرزندان و تحصيلات والدين با انجام به موقع واكسيناسيون هپاتيت B رابطه معنادار به دست نيامد (P>0.05).

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

جعفری، ف.، و پیراسته، ا.، و نجفی، ه. (1383). بررسی پوشش واکسیناسیون هپاتیت B و عوامل موثر بر آن در کودکان. دانشور پزشکی, 11(51), 23-28. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=14518Vancouver : کپی

جعفری فرهاد، پیراسته اشرف، نجفی هادی. بررسی پوشش واکسیناسیون هپاتیت B و عوامل موثر بر آن در کودکان. دانشور پزشکی. 1383 [cited 2021November27];11(51):23-28. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=14518IEEE : کپی

جعفری، ف.، پیراسته، ا.، نجفی، ه.، 1383. بررسی پوشش واکسیناسیون هپاتیت B و عوامل موثر بر آن در کودکان. دانشور پزشکی, [online] 11(51), pp.23-28. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=14518. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 100 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی