برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1389 , دوره  15 , شماره  33 ; از صفحه 59 تا صفحه 82 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي و تحليل فضاهاي توريستي شهر تبريز به منظور برنامه ريزي توريسم در آن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشگاه اصفهان
 
چکیده: 

يکي از مهم ترين فضاهايي که در ميان مقصدهاي گوناگون مورد توجه و بازديد گردشگران قرار مي گيرد، شهرها مي باشند. در اين ميان شهرهاي پرجمعيت و تاريخي جاذب گردشگران بيشتري هستند. فضاهاي شهري از ديرباز جذاب ترين فضاها به شمار مي روند، زيرا شهرها پيشرفته ترين و کامل ترين سکونتگاه هاي انساني بوده و دربردارنده مراکز مهم اقتصادي، علمي، تفريحي، پزشکي و غيره هستند. به طور ويژه شهرهاي تاريخي - فرهنگي فرصت هاي بسياري براي گردشگران بر اساس منابع موروثي و باستاني دارند، به همين جهت مهم ترين کانون هاي جذب گردشگران هستند.
روش اين تحقيق پيمايشي، توصيفي و بر اساس تحليل محتوا بوده، و هدف آن بررسي فضاهاي تاريخي - فرهنگي شهر تبريز و پتانسيل ها و محدوديت هاي موجود در اين بخش از شهر است که مي تواند نقش موثري در برنامه ريزي و مديريت گردشگري اين شهر داشته باشد
.
برخي از يافته هاي اين تحقيق نشان مي دهد که فضاي توريستي تبريز تحت تاثير فضاي تاريخي شهر قرار گرفته و بيشتر بخش مرکزي شهر را پوشش مي دهد. لذا اين بخش از شهر با وجود موقعيت مکاني مناسب و نزديکي به مراکز تجاري، خدماتي و اداري و داشتن تجهيزات و تاسيسات شهري، دچار مشکلات خاصي مثل آلودگي شديد هوا، فرسودگي ناوگان حمل و نقل شهري، کيفيت پايين تسهيلات و خدمات گردشگري است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 526
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی