3 SID.ir | تعيين آنتي ژن اختصاصي پروستات (PSA) بيشتر از 4ng/ml مراجعه كننده به كلينيك ارولوژي، در مقايسه با بيماران بستري در بخش قلب
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

تعيين آنتي ژن اختصاصي پروستات (PSA) بيشتر از 4ng/ml مراجعه كننده به كلينيك ارولوژي، در مقايسه با بيماران بستري در بخش قلب

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه ارولوژی، دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، بیمارستان کاشانی، بخش ارولوژی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: سرطان پروستات، شايع ترين سرطان مردان جهان و دومين علت شايع مرگ و مير ناشي از سرطان مردان در جهان است. اين سرطان معمولا علامت اختصاصي ندارد و تنها در صورت تشخيص زود هنگام، قابليت درمان قطعي دارد. آسانترين و حساس ترين تست بيماريابي سرطان پروستات، تست سرولوژي سنجش (Prostate Specific Antigen= PSA) در سرم مي باشد. اين تست ارزش پيشگويي مثبت 43/0 و حساسيت 67/0 براي  PSA بالاي 10 ng/ml دارد. لذا به عنوان اولين تست تشخيصي در برنامه غربالگري سرطان پروستات به كار مي رود . هدف از اين مطالعه تعيين سطح PSA بيشتر از 4 ng/ml سرم بيماران مراجعه كننده به بخش ارولوژي بيمارستان هاجر شهرکرد در مقايسه با گروه کنترل و تعيين رابطه آن با سرطان پروستات مي باشد.
روش مطالعه: مطالعه حاضر مقايسه شيوع PSA>4 ng/ml در گروه 120 نفري مراجعه كنندگان مرد بالاتر از 50 سال به كلينيك ارولوژي بيمارستان كاشاني شهركرد با مشكل ادراري (گروهA ) و در گروه 120 نفري مردان بالاتر از 50 سال بستري در بخش قلب بيمارستان هاجر بدون شكايت از مشكل ادراري (گروهB ) را بررسي و رابطه PSA>4 ng/ml را با عوامل خطر زاي كانسر پروستات و علائم ادراري مورد تجزيه و تحليل قرار داده است. از افراد مورد مطالعه ضمن تكميل پرسشنامه، نمونه سرم تهيه شده و PSA آن به روش ELISA و با استفاده از كيت IEMA WELL  تعيين و اطلاعات به دست آمده توسط Chi-square مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند.
نتايج: شيوع PSA>4 ng/ml در گروه % 19.2 A و در گروه %8.3 B بود كه از نظر آماري اختلاف معني دار بود. به علاوه سن و تعداد فرزند و شدت علائم انسدادي ادراري رابطه مستقيم با شيوع PSA> 4 ng/ml داشتند. از سابقه فاميلي كانسر پروستات و درمان BPH و وازكتومي قبلي به علت تعداد كم اطلاعات، وابستگي با PSA> 4 ng/ml به دست نيامد. بين مصرف سيگار و درد استخواني با PSA> 4 ng/ml رابطه معني داري مشاهده نگرديد.
نتيجه گيري: بر اساس يافته هاي اين پژوهش تست غربالگري PSA براي مردان بالاي 50 سال به خصوص افرادي كه علائم ادراري دارند پيشنهاد مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 377
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی