برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثر تهيه فوری و تاخيري فضاي پست با استفاده از دو سيلر AH26 و Roth بر روي نشت آپيكالي رنگ

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه اندودنتیکس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد. ساختمان قریشی
 
چکیده: 

مقدمه: درمان موفق ريشه پس از آماده‌سازي كانال بستگي به تطابق مناسب پركردگي با ديواره‌هاي كانال دارد. يك ترميم تاج مناسب بايد تكميل كننده اين هدف باشد و اغلب ترميم مناسب نياز به تهيه پست و كر دارد، بنابراين شرايط تهيه فضاي پست و زمان سفت‌شدن سيلر حائز اهميت مي‌باشد. هدف از اين مطالعه مقايسه اثر تهيه فوري و تاخيري پست بر سيل آپيكالي كانال با كاربرد دو نوع سيلر AH26 و Roth بود.
مواد و روش‌ها: در اين مطالعه تجربي آزمايشگاهي تعداد 76 دندان قدامي تازه كشيده شده تك ريشه بكار گرفته شدند. تاج دندانها از ناحيه سرويكال قطع گرديد تا حداقل 12 ميليمتر از طول ريشه باقي بماند. به طور تصادفي به 4 گروه تقسيم گرديدند. در هر گروه 2 دندان كنترل و 2 دندان كنترل منفي علاوه بر 15 دندان آزمايشي وجود داشت.
تمام دندانها به روش step back اينسترومنت شده و با روش لترالي با استفاده از گوتا پركا و سيلر AH26 (گروه 1 و2) و سيلر Roth (گروه 3 و4) پر شدند در گروه 1 و 3 فضاي پست بلافاصله با پيزوريمر تهيه گرديد و 5 ميليمتر انتهايي پركردگي باقي‌ماند.
دندانهاي گروه 2 به مدت يك هفته و دندانهاي گروه 4 به مدت دو هفته در رطوبت 100% و دماي 37 درجه سانتيگراد نگهداري شدند و سپس فضاي پست مطابق روش قبل تهيه گرديد. نهايتا تمام دندانها 3 روز در جوهر چين قرار گرفت.
پس از طي اين مراحل دندانها در اسيدنيتريك دمينراليزه شده و در متيل ساليسيلات شفاف گرديدند. بررسي نفوذ رنگ با استفاده از استرئوميكروسكوپ و با دقت 0.01 ميليمتر انجام گرديد و نتايج با استفاده از آزمون T-test و N par test مورد تجزيه و تحليل آماري قرار گرفت.
يافته‌ها:  نتايج مطالعه به اين ترتيب بود كه گروه 1 (AH26 فوري)، كمترين و گروه 4 (Roth تاخيري) بيشترين ميزان نفوذ رنگ و نشست آپيكال را دارا بود.
در مجموع بين دو روش فوري و تاخيري تهيه فضاي پست، اختلاف معني‌داري مشاهده گرديد. درحاليكه براي دو نوع سيلر تفاوت معني‌داري وجود نداشت.
نتيجه‌گيري: اين مطالعه پيشنهاد مي‌نمايد كه تهيه فضاي پست بطور فوري و پيش از سفت شدن سيلر انجام شود تا تخلخلها و فضاهايي كه توسط تهيه فضاي پست، ايجاد مي‌شود، توسط جريان يافتن سيلري كه هنوز سفت نشده است، پر گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 94
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی