برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1384 , دوره  15 , شماره  46 ; از صفحه 31 تا صفحه 37 .
 
عنوان مقاله: 

اثر محافظتي سيتوكين SCF در مهار آپوپتوز ناشي از اشعه X در سلول هاي HL60

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* ساری، خیابان سلمان فارسی، فلکه دوم، دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی مازندران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: آپوپتوز يا مرگ برنامه ريزي شده سلول، فرآيندي از خودكشي سلول است و پرتوهاي يونيزان با صدمه به DNA سلول، موجب تحريك و سوق دادن آن به آپوپتوز مي شوند. در تحقيق حاضر تاثير اشعه X روي القاي آپوپتوز در سلول هاي لوكمي انسان (HL60) و همچنين مكانيسم اثر محافظتي سيتوكين SCF در مهار آپوپتوز ناشي از اشعه X مورد بررسي قرار گرفته است.
مواد و روش ها: سلول هاي HL60 در معرض 5 گري اشعه X قرار گرفته و تاثير زمان در افزايش درصد آپوپتوز در سلول ها مورد بررسي قرار گرفت و سپس گروهي از سلول ها يكساعت قبل از پرتوگيري سيتوكين SCF مهاركننده هاي مسيرهاي داخل سلولي MAPK،P13K  و PCK را دريافت كردند و سپس تغيير در روند آپتوپوز در سلول ها مورد ارزيابي قرار گرفت.
يافته ها: نتايج نشان مي دهد كه اشعه X موجب القاي آپوپتوز در سلول ها مي شود، به طوري كه با افزايش زمان از 12 تا 60 ساعت بعد از پرتودهي به تدريج درصد آپوپتوز در سلول ها افزايش مي يابد. انكوبه سلول ها با SCF قبل از پرتودهي موجب كاهش آپوپتوز مي شود، اين اثر كاهش آپوپتوز، توسط مهار كننده ERK سركوب مي گردد، در صورتي كه مهاركننده هاي PCK و P13K قادر به مهار مسير داخل سلولي القاي شده توسط SCF نمي باشند.
استنتاج: نتايج اين مطالعه نشان مي دهد كه SCF با اثر تحريك فعال سازي پروتيين هاي مسير MAPK موجب افزايش مقاومت و همچنين بقاي سلول در برابر عوارض سوء ناشي از اشعه X در سلول هايHL60  مي شود و سلول ها را در برابر اشعه با مكانيسم داخل سلولي و مرتبط با پروتيين هايMAPK  محافظت مي كند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 135
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی