برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

جنبه هاي صوري و معنايي عناصر معين فارسي در جمله هاي وابسته

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه زبانهای خارجی و زبان ‌شناسی، دانشگاه شیراز
 
چکیده: 

جمله هايي که مردم در تعاملهاي روزمره زباني خود به کار مي گيرند از جهتي به دو دسته کلي قابل تقسيم هستند: نخست، جمله هايي که به تحقق بي قيد و شرط رخداد دلالت دارند، دوم، جمله هايي که وقوع رخداد را در گرو تحقق شرطي از شروط قرار مي دهند. در اين تحقيق جمله هاي دسته نخست آزاد و جمله هاي دسته دوم وابسته ناميده خواهند شد. واکنش سخن گويان زبان در برابر جملات وابسته با عکس العمل آنها در مقابل جمله هاي آزاد متفاوت است. آنچه به ويژه در اين تحقيق مطمح نظر است ساختهاي وابسته است. از مهم ترين و معمول ترين راههاي بيان جمله هاي وابسته استفاده از عناصر معين از قبيل افعال معين، قيود جمله، و دسته مشخصي از افعال واژگاني است. از اهداف اين تحقيق، تحليل و تبيين نقشها، انواع و درجات مفهوم معين در فارسي امروز است. اين پژوهش همچنين تمايز مطلوبي را ميان جنبه هاي صوري و معنايي مقوله معين در فارسي ايجاد مي کند.
رحيميان (1995 و 1999) استدلال مي کند که زبان فارسي فاقد افعال معيني است که براي بيان درجه قوي معين به کار رود. اما اين تحقيق، براي نخستين بار، نشان مي دهد که فعل خواه علاوه بر نقشي که در ساختهاي زمان آينده ايفا مي کند، وسيله مناسبي براي بيان درجه قوي معين است، به گونه اي که به تنهايي متضمن وقوع رخداد مي شود، و اين مهم از ديد تمامي پژوهشهاي پيشين پنهان مانده است. بنابرين مي توان ادعا کرد که زبان فارسي ازهر سه درجه ضعيف، متوسط و قوي معين بهره مند است. در باب انواع معين نيز بايد گفت که با توجه به شواهد و مصاديق کشف و استخراج شده از روزنامه هاي فارسي زبان، هر سه نوع معين، که عبارتند از معين استنتاجي، اقتضايي و اقتداري، در فارسي امروز به طور عادي مورد استفاده قرار مي گيرند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رحیمیان، ج. (1388). جنبه های صوری و معنایی عناصر معین فارسی در جمله های وابسته. زبان شناسی و گویش های خراسان (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی مشهد), 1(1), 75-91. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=142885Vancouver : کپی

رحیمیان جلال. جنبه های صوری و معنایی عناصر معین فارسی در جمله های وابسته. زبان شناسی و گویش های خراسان (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی مشهد). 1388 [cited 2021October27];1(1):75-91. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=142885IEEE : کپی

رحیمیان، ج.، 1388. جنبه های صوری و معنایی عناصر معین فارسی در جمله های وابسته. زبان شناسی و گویش های خراسان (مجله دانشکده ادبیات و علوم انسانی مشهد), [online] 1(1), pp.75-91. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=142885. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 114 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی