برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1389 , دوره  جديد , شماره  21 ; از صفحه 155 تا صفحه 182 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي عوامل جامعه شناختي مرتبط با خرافات

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

اين مقاله برگرفته از يک طرح پژوهشي با عنوان بررسي گرايش به خرافات و عوامل مرتبط با آن در بين شهروندان همداني مي باشد که با استفاده از روش پيمايشي انجام شده است. تکنيک مورد استفاده براي گردآوري اطلاعات پرسشنامه بوده که اطلاعات مورد نياز آن از يک نمونه 321 نفري از شهروندان همداني با استفاده از روش نمونه گيري خوشه اي چندمرحله اي گردآوري شده است.
مهمترين نتايج بدست آمده از اين مطالعه عبارتند از: زنان خرافاتي تر از مردان هستند. با افزايش در سن، احساس نابرابري و از خود بيگانگي، گرايش به خرافات بيشتر مي شود. مشاغل فکري (خدماتي) و فارس زبانان گرايش کمتري به خرافات داشته و مشاغل کشاورزي و کرد و لر زبانان گرايش بيشتري به خرافات دارند. با افزايش تحصيلات، درآمد، آگاهي، کنش عقلاني، احساس امنيت و رضايت از زندگي گرايش به خرافات نيز کمتر مي شود. در تحليل رگرسيون چندمتغيره به منظور مشخص نمودن معادله اي که بتوان با آن خرافات را پيش بيني کرد به معادله اي با متغيرهاي ميزان تحصيلات، کنش عقلاني، انزوا، احساس امنيت و بي معنايي دست يافتيم که نهايتا 30 درصد از واريانس متغير وابسته از طريق اين معادله تبيين شد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
Cite:
APA : کپی

صفایی، ص.، و طیبی نیا، م.، و عرفانی، ن. (1389). بررسی عوامل جامعه شناختی مرتبط با خرافات. مطالعات امنیت اجتماعی, جدید(21), 155-182. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=142205Vancouver : کپی

صفایی صفی اله، طیبی نیا موسی، عرفانی نصراله. بررسی عوامل جامعه شناختی مرتبط با خرافات. مطالعات امنیت اجتماعی. 1389 [cited 2021April20];جدید(21):155-182. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=142205IEEE : کپی

صفایی، ص.، طیبی نیا، م.، عرفانی، ن.، 1389. بررسی عوامل جامعه شناختی مرتبط با خرافات. مطالعات امنیت اجتماعی, [online] جدید(21), pp.155-182. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=142205. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 490 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی