برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1389 , دوره  6 , شماره  3 ; از صفحه 165 تا صفحه 172 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي مقايسه‌ اي موفقيت باليني دو سمان پرتلند و مينرال تري اکسايد اگريگيت در ترميم پرفوريشن ‌هاي مولرهاي دايمي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات، دانشکده دندان پزشکی مشهد، مشهد، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: مواد مختلفي جهت ترميم پرفوريشن استفاده شده ‌اند که در ميان آنها، MTA به عنوان ماده انتخابي به کار مي ‌رود؛ اما سمان پرتلند با قيمت كمتر و شباهت ساختماني به MTA به عنوان جايگزيني براي آن مطرح ‌شده است. هدف از انجام اين پژوهش، بررسي باليني و راديوگرافي ترميم پرفوريشن ‌هاي مکانيکي دندان ‌هاي مولر انسان توسط سمان پرتلند و مقايسه آن با MTA خاکستري بود.
مواد و روش‌ ها: در اين پژوهش مقايسه ‌اي کارآزمايي باليني، نواحي پرفوريشن 30 دندان از 30 بيمار داوطلب در دانشكده دندان‌ پزشكي مشهد مورد درمان قرار گرفت. در يک گروه MTA خاکستري و در گروه ديگر سمان پرتلند تايپ IV براي ترميم استفاده شد. بيماران در فاصله‌ هاي 3 و 6 ماه بعد فراخوانده ‌شدند. معاينات باليني يا راديوگرافي توسط دو متخصص معالجه ريشه صورت گرفت و موفقيت يا عدم موفقيت درمان ثبت ‌شد. جهت بررسي نتايج از آزمون آماري c2 استفاده شد.
يافته ‌ها: در هر يک از دو گروه سمان پرتلند و MTA در بررسي ‌هاي 3 و 6 ماه پس از ترميم پرفوريشن، يک مورد به علت ايجاد ضايعه راديوگرافي به عنوان شکست در نظر گرفته شد و بين دو گروه تفاوت آماري معني ‌داري مشاهده نشد (p value=1).
نتيجه ‌‌گيري: در ترميم پرفوريشن ‌هاي مناطقي که اهميت زيبايي ندارد، با توجه به نتايج يکسان ترميمي و ارزانتر بودن، مي ‌توان از سمان پرتلند تايپ IV به جاي MTA خاکستري استفاده نمود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 88
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی