برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ايجاد منظر شهري مطلوب در مسيرهاي پياده

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

حرکت پياده طبيعي ترين، قديمي ترين و ضروري ترين شکل جا به جايي انسان است و پياده روي هنوز مهم ترين امکان براي مشاهده مکان ها، فعاليت ها و احساس شور و تحرک زندگي و کشف ارزش ها و جاذبه هاي نهفته در محيط است.
پياده روي داراي اهميت اساسي در ادراک هويت فضايي، احساس تعلق به محيط و دريافت کيفيت هاي محيطي است
. مسير پياده يا پياده راه ها جزئي از فضاهاي شهري هستند که به دنبال تردد بيش از حد سواره و کاهش ايمني تردد پياده در شهرها، پس از سال ها دوباره ايجاد شده اند. اين مسيرها که مي توان گفت به دنبال نياز به پياده روي شهروندان به وجود آمده اند يکي از عناصر اصلي فضاهاي شهري محسوب مي شوند؛ آن جايي که امکان مراوده بين انسان ها، تفريح، پياده روي، گذران اوقات فراغت، بازي، خريد، تجمع و تظاهرات، ديدار، نشستن، نگاه کردن، دسترسي، تردد، تبليغات، اطلاع رساني و غيره را براي همگان فراهم مي آورد.
با افزايش اولويت دهي به اتومبيل ها در شهرهاي امروز تقريبا همه چيز از کميت ها تا کيفيت ها، براي سرعت اتومبيل و درک سواره ها ساخته و طراحي مي شود و شهروند پياده به عنوان عضو اصلي سازنده شهر و نيازهاي او به کلي به فراموشي سپرده شده است. از جمله اين مسائل فراموش شده، توجه به منظر شهري در مسيرهاي مخصوص پياده است
. منظر شهري محيطي است محسوس و موثر بر رفتار فرد و نتايج آن. ميزان موثر بودن محيط بر فرد بستگي به ميزان ادراک فرد دارد که خود وابسته به آمادگي ناظر براي ادراک، ظرفيت ادراکي و شرايط محيطي ادراک مي باشد.
مطالعه حاضر بر آن است تا پس از تعريف مسير پياده و منظر شهر، به صورت توصيفي - تحليلي و از طريق مطالعات اسنادي، با در نظر گرفتن يک مسير پياده به عنوان فضاي شهري و با برشمردن عناصر منظر شهري و شاخص هايي که سبب ايجاد مطلوبيت در منظر شهري مي شوند؛ راهکارهايي جهت مطلوب ساختن منظر شهري مسيرهاي پياده عرضه کند و در اين زمينه چارچوب اصلي از نظريات سايمون بل، جهانشاه پاکزاد، گوردون کالن، کوروش گلکار و ... استخراج شده است
.
قابل ذکر است که به دليل کمبود مجال تحقيق در اين مطالعه، تنها به عوامل کالبدي موثر بر منظر شهري مسير پياده پرداخته شده، اما بايد توجه داشت که ساير عوامل نيز به نوبه خود نقش مهمي در ايجاد مطلوبيت منظر دارند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1144
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی