برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

هنجارهاي کيفي طراحي فضاي شهري مردم مدار (آزادي مدار)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

محوريت «انسان» در طراحي شهري، از بدو ظهور حرفه - دانش طراحي شهري مدنظر بوده است. به علاوه، با نگاهي به ديدگاه هاي نظريه پردازان اين حوزه معرفتي، گرايش به انسان و آزادي هاي منتسب به او در بيشتر اظهار نظرها قابل رديابي است. از اين رو آن چه در اين نوشتار به عنوان فضاي شهري مردم مدار (آزادي مدار) مطرح است، نخ تسبيح گرايش هاي نوعا پراکنده انسان مدارانه، مردم دوستانه و آزادي خواهانه طراحي شهري از نگاه انديشمندان اين رشته به شمار مي رود. در يک کلام، طراحي فضاهاي شهري مردم مدار مفهوم واره اي معطوف به «طراحي براي همگان» مي باشد که حمايت از حقوق استفاده کننده گان، ايجاد دسترسي، آزادي عمل و ... را دنبال مي کند.
مع هذا، به ندرت از حوزه هم پيوندي هنجارهاي انسان مدارانه و آزادي مدارانه جوامع با قالب هاي حرفه اي، مفهومي و فرايندگاري طراحي شهري سخن گفته شده است. آگاهي از شاخص ها يا هنجارها و زيرهنجارهايي که موجوديت آن ها در بار محيطي فضاهاي شهري (همگاني) مبين مردم مدار بودن آن ها باشد، مقدمه اي است که مي تواند چه گونه گي ارتباط طراحي شهري با مردم مداري را نشان دهد. محيط هاي پاسخ ده واجد هنجارهايي هستند که شناخت آن ها از نگاه آزادي مداري يا مردم مداري مي تواند هنجارهاي مذکور را بازشناسايي نمايد.
اين مقاله در راستاي دست يابي به هنجارهاي کيفي طراحي فضاهاي شهري مردم مدار، روش شناسي خاصي را دنبال مي نمايد، که بر اساس آن، طي مطالعات جداگانه اي در حوزه دموکراسي (مردم مداري) و طراحي شهري، ويژگي هاي عمومي دموکراسي و هنجارهاي کيفي پاسخ دهندگي محيط از نگاه نظري و مطالعات موردي نمونه حاصل گرديده است. و با تطبيق و قياس آن ها با يکديگر، دسته بندي هاي جداگانه اي از هنجارهاي کيفي محيطي در قالب ويژگي هاي مردم مداري به دست مي آيد که زمينه را براي يافتن نقاط اشتراک هنجارهاي محيطي و استنتاج «هنجارهاي کيفي طراحي فضاهاي شهري مردم مدار» مهيا مي نمايد. در انتها هنجارهاي کيفي مذکور به تفکيک، خلاصه وار مورد بررسي قرار مي گيرند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 394
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی