برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ويژگي هاي کاغذ بهداشتي از خمير جوهرزدايي شده کاغذ روزنامه کهنه و کاغذ باطله اداري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 

افزايش روزافزون جمعيت و کمبود منابع چوبي براي توليد کاغذ، صنعت بازيافت کاغذ را مهم و ضروري کرده است. بدين جهت قابليت استفاده از کاغذ روزنامه کهنه و کاغذ باطله اداري به عنوان گروه هاي مهمي از کاغذهاي بازيافتي براي توليد کاغذهاي بهداشتي مورد بررسي قرار گرفته است. با توجه به اين که در توليد کاغذهاي بهداشتي، روشني به عنوان مهمترين فاکتور مطرح است، از مخلوط کاغذ روزنامه کهنه جوهرزدايي شده با ترکيب 2 درصد NaOH و 2 درصد H2O2 و کاغذ باطله اداري جوهرزدايي شده با 1 درصد NaOH و 1 درصد H2O2 که بالاترين ميزان روشني را به خود اختصاص داده اند، استفاده شده است. در اين تحقيق، از اين دو خمير کاغذ به ترتيب با 20، 30 و 40 درصد کاغذ روزنامه کهنه و 60، 70 و 80 درصد کاغذ باطله اداري استفاده شده است. به هر کدام از اين ترکيب ها، به ميزان 20 درصد خمير الياف بلند وارداتي نيز (مقدار ثابت) اضافه گرديد.
از هر کدام از اين ترکيب ها کاغذ دست ساز ساخته شده و ويژگي هاي نوري و مقاومتي آن اندازه گيري شد. در مورد ميزان روشني مشاهده گرديد که ترکيب 20-80 بهترين ميزان روشني را ايجاد کرده است. به عبارتي با افزايش کاغذ روزنامه کهنه از ميزان روشني کاسته شده است. در مورد خواص فيزيکي و مکانيکي نيز بعضي ويژگي ها نظير طول پاره شدن، انديس مقاومت در برابر پاره شدن، جذب آب و ميزان خاکستر اندازه گيري شد که نتايج بيانگر آن است که افزايش درصد کاغذ روزنامه کهنه انديس مقاومت در برابر پاره شدن را کاهش داده ولي باعث افزايش ميزان جذب آب مي گردد. در مورد ميزان خاکستر نيز با توجه به اينکه در کاغذهاي بهداشتي حداکثر ميزان خاکستر بايستي در حدود 2 درصد باشد، سه ترکيب فوق الذکر داراي ميزان خاکستر کمتر از 1 درصد بودند. تفاوت قابل توجهي در حجيمي کاغذها بين اين ترکيب ها مشاهده نگرديد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

زیادزاده، ا.، و جهان لتیباری، ا.، و فائزی پور، م.، و پیرجانی، ا. (1387). ویژگی های کاغذ بهداشتی از خمیر جوهرزدایی شده کاغذ روزنامه کهنه و کاغذ باطله اداری. پژوهش و سازندگی, 21(3 (پی آیند 80) در منابع طبیعی), 94-99. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=140319Vancouver : کپی

زیادزاده امیر، جهان لتیباری احمد، فائزی پور مهدی، پیرجانی افشین. ویژگی های کاغذ بهداشتی از خمیر جوهرزدایی شده کاغذ روزنامه کهنه و کاغذ باطله اداری. پژوهش و سازندگی. 1387 [cited 2021October20];21(3 (پی آیند 80) در منابع طبیعی):94-99. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=140319IEEE : کپی

زیادزاده، ا.، جهان لتیباری، ا.، فائزی پور، م.، پیرجانی، ا.، 1387. ویژگی های کاغذ بهداشتی از خمیر جوهرزدایی شده کاغذ روزنامه کهنه و کاغذ باطله اداری. پژوهش و سازندگی, [online] 21(3 (پی آیند 80) در منابع طبیعی), pp.94-99. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=140319. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 290 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی