برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير مقادير مختلف رطوبت خاک بر کارايي مصرف آب (WUE) در گياه تاغ (Haloxylon aphyllum)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان یزد
 
چکیده: 

به منظور بررسي کارايي مصرف آب در گياه تاغ (Haloxylon aphyllum) طرحي از سال 1380 لغايت 1384 در ايستگاه تحقيقات بيابان زدايي شهيد صدوقي يزد در شرايط لايسيمتري و در مجار تاغزارهاي دست کاشت به اجرا در آمد. پس ار آماده شدن لايسيمترها، نسبت به کاشت نهال تاغ اقدام و با مراقبت يکساله از آنها، شرايط براي اعمال تيمارهاي رطوبتي مهيا گرديد. تيمارهاي رطوبتي شامل ظرفيت گلداني (شاهد)، يک سوم ظرفيت گلداني و تنش خشکي بوده که در قالب طرح پايه کاملا تصادفي و با سه تکرار اعمال گرديد. آب مورد نياز براي رسيدن به رطوبت موردنظر به صورت هفتگي و از طريق توزين لايسيمترها در اختيار گياهان قرار مي گرفت. ضمن اينکه در تيمار تنش خشکي، پس از استفرار کامل نهال ها، آبياري قطع گرديد. با هدف به حداقل رساندن ميزان تبخير، سطح لايسيمترها با ورق هاي نازک فايبرگلاس و يک لايسيمتر نيز براي محاسبه ميزان تبخير بدون اينکه گياهي در آن کاشته شود منظور گرديد. مجموع آب خارج شده از لايسيمترها (زهکش + تبخير) را از آب وارد شده به لايسيمترها (آبياري + بارندگي) کسر و به عنوان آب مصرف شده توسط گياه (تعرق) محاسبه شد.
تيمارهاي رطوبتي طي دو فصل رويش اعمال و در پايان سال دوم نسبت به اندازه گيري وزن تاج پوشش، وزن ريشه و وزن کل ماده خشک توليدي اقدام و کارايي مصرف آب (
WUE) محاسبه گرديد.
نتايج نشان داد که تاثير مقدار مصرف آب، بر افزايش وزن ريشه و وزن اندام هوايي در سطح آماري يک درصد اختلاف معني دار داشت. ليکن تاثير آن بر کارايي مصرف آب متفاوت بوده به گونه اي که با افزايش ميزان رطوبت خاک از کارايي مصرف آب کاسته شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 81
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی