برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي مراقبت هاي حمايتي پرستاران در سرطان پستان (1387)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* ارومیه، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ارومیه، دانشکده پرستاری و مامایی
 
چکیده: 

مقدمه: سرطان پستان بر طبق آمار، شايع ترين سرطان در ميان زنان ايراني است. با توجه به برنامه هاي کنترل سرطان سازمان جهاني بهداشت (WHO) بررسي وسعت مشکلات سرطان پستان يکي از گام هاي اوليه است. مراقبت حمايتي يکي از مراقبت هاي مهم در زنان مبتلا به سرطان پستان است که ميزان بقاي اين بيماران را تحت تاثير قرار مي دهد. هدف از اين مطالعه بررسي کيفيت مراقبت هاي حمايتي پرستاران در سرطان پستان مي باشد.
روش بررسي: اين مطالعه توصيفي در مرکز تحقيقات هماتولوژي- انکولوژي دانشگاه علوم پزشکي تبريز جهت ارزيابي کيفيت مراقبت هاي حمايتي انجام شد. نمونه گيري مبتني بر هدف بوده و جمع آوري داده ها با استفاده از پرسشنامه سه قسمتي شامل مشخصات دموگرافيک، متغيرهاي باليني و مراقبت هاي حمايتي انجام گرديد. روايي پرسشنامه به روش روايي محتوا و روايي صوري و پايايي پرسشنامه با استفاده از ضريب آلفاي کرونباخ بررسي شد و داده هاي جمع آوري شده در نرم افزار SPSS 14 تجزيه و تحليل گرديد.
يافته ها: نتايج نشان داد که اکثريت (63.6 درصد) بيماران از مراقبت هاي حمايتي متوسطي برخوردار بوده اند. حمايت فيزيکي از ديدگاه 51.2 درصد بيماران و حمايت اطلاعاتي از ديدگاه 58.6 درصد بيماران متوسط بود حال آن که حمايت عاطفي از ديدگاه 56.6 درصد بيماران مطلوب گزارش شده است.
نتيجه گيري: از آنجا که يکي از نقش هاي اساسي پرستاران فراهم نمودن حمايت است و حمايت ميزان بقا و کيفيت زندگي بيماران مبتلا به سرطان را تحت تاثير قرار مي دهد، مسوولان و برنامه ريزان پرستاري براي آنکه بتوانند پرستاران را براي ارائه مراقبت هاي ويژه بيماران سرطاني آماده نمايند، بايستي در پي مداخلاتي همچون برگزاري دوره هاي آموزشي براي پرستاران و بررسي موانع حمايت از ديدگاه آن ها باشند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 289
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی