برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1380 , دوره  25 , شماره  4 ; از صفحه 205 تا صفحه 211 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي الگوي شيردهي مادران در شهرستان بابل

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی بابل
 
چکیده: 

سابقه و هدف: الگوي شيردهي مادران در جوامع مختلف ريشه در مسايل اجتماعي و فرهنگي متفاوت دارد. لذا ضروري است اين مساله در مناطق مختلف مورد بررسي قرار گيرد و عوامل موثر در افت شيردهي شناسايي شود.
مواد و روشها: اين مطالعه به روش مقطعي از نوع توصيفي و تحليلي است و 600 مادر از جمعيت شهري و روستايي شهرستان بابل که کودک 12-24 ماهه داشتند در اين مطالعه وارد شدند. الگوي احتمالي شيردهي از طريق آناليز بقا به روش غيرپارامتري کپلن ماير (Kaplen Meier) و عوامل موثر در افت شيردهي بوسيله مدل رگرسيوني کاکس (Cox Regression Model) تعيين گرديده است.
يافته ها: نتايج نشان مي دهد در 12 ماهگي 87% کودکان شهري و 89% کودکان روستايي هنوز از شير مادر استفاده کرده و در 24 ماهگي نيز 18% کودکان شهري و 53% کودکان روستايي از شير مادر بهره مي جويند. از نظر احتمال ادامه شيردهي تا 12 ماهگي، بين مادران شهري و روستايي اختلاف معني داري وجود ندارد در حاليکه پس از 12 ماهگي افت معني داري در ميزان شيردهي مادران شهري در مقايسه با مادران روستايي مشاهده شد (.(p=0.04 با افزايش رتبه تولد کودک خطر افت شيردهي به طور معني داري کاهش پيدا مي کند ((p=0.03 در آناليز رگرسيوني يک متغيره مشاهده مي شود بين سواد مادر و شيردهي رابطه معکوس وجود دارد و اين رابطه معکوس به دليل اختلاط اثر سواد مادر با اشتغال مادر است. وقتي اثر اشتغال مادر و متغيرهاي ديگر را توسط مدل رگرسيوني کاکس حذف مي کنيم، خطر افت شيردهي در تمام سطوح سواد مادر در مقايسه با مادران بي سواد کاهش پيدا مي کند، با اين حال اين اختلاف معني دار نيست. خطر افت شيردهي در مادران خانه دار در مقايسه با مادران شاغل کارمند به نسبت 41% کاهش پيدا مي کند ((p=0.08 اضطراب و دلهره زياد مادر خطر افت شيردهي را به نسبت 67% افزايش مي دهد (p=0.2) رابطه اي بين سن مادر و جنس کودک با خطر افت شيردهي مشاهده نشد.
نتيجه گيري و توصيه ها: گر چه نتايج اين مطالعه موفقيت شيردهي مادران به ويژه مادران روستايي را بيان مي کند، ارتقا بيشتر آن به آموزش هاي پيش از زايمان خصوصا مادران شهري و مادران اول زا و توجه به تامين مسايل رواني مادران و فراهم کردن تسهيلات لازم و مرخصي هاي زايمان و شيردهي به مادران شاغل و پيروي از فرهنگ و سنتهاي ملي بستگي دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حاجیان، ک. (1380). بررسی الگوی شیردهی مادران در شهرستان بابل. پژوهش در پزشکی, 25(4), 205-211. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=13965Vancouver : کپی

حاجیان کریم اله. بررسی الگوی شیردهی مادران در شهرستان بابل. پژوهش در پزشکی. 1380 [cited 2021October23];25(4):205-211. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=13965IEEE : کپی

حاجیان، ک.، 1380. بررسی الگوی شیردهی مادران در شهرستان بابل. پژوهش در پزشکی, [online] 25(4), pp.205-211. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=13965. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 250 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی