برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1389 , دوره  7 , شماره  27 ; از صفحه 101 تا صفحه 120 .
 
عنوان مقاله: 

تحليل نسبت ميان جهان درون و جهان برون از ديدگاه مولوي در مثنوي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تربیت مدرس
 
چکیده: 

از آنجا که عشق، شيرازه انديشه و نظام معرفتي مولوي را شکل مي دهد و ظهور و بروز هر خطاب و اظهاري در آثار مولوي بر پايه عشق بنا نهاده شده است در اين جستار، تحليل ارتباط جهان درون و جهان برون در مثنوي نيز بر مدار نگاه خالق آن درباره عشق صورت مي گيرد. اين نگاه بر اين فرض استوار است که عشق در نظر مولوي، برزخ ميان جهان درون و جهان برون است و آنچه آن را در قالب تعبيرات و اصطلاحاتي مانند تناظر آفاق و انفس، شهود و غيب، ظهور و بطون، عين و ذهن، ملک و ملکوت، خاک و افلاک، جسم و روح و ... مي خوانند از ديدگاه آفريدگار مثنوي به عشق و جلوه و مظهري از آن وابسته است. بر اساس اين نگاه، دوست داشتن و عشق خداوند به شناخته شدن، انگيزه حرکتي ايجادي شده است که به موجب آن، صورت از بي صورتي، متناهي از نامتناهي و ابد از ازل بيرون آمده و شايد بتوان گفت کل آفرينش خلق محقق شده است.
اين پژوهش، مي کوشد تا جلوه هايي از اين باور را در مثنوي مولوي بکاود و آن را تبيين کند. روش پژوهش، توصيفي - تحليلي است که با توجه به عنوان و اقتضائات تحقيق با رهيافت هرمنوتيک بخشهايي از متن مثنوي تاويل و تحليل شده است.
اجمالا نتيجه پژوهش نشان مي دهد ذيل باور عمومي عارفان مبني بر اينکه انسان آيينه حق و خليفه خداست در نظر مولوي، عشق در وجود آدمي، بسان برزخي مي ماند که انديشه را به عرصه ظهور و بيان مي کشاند. بدين ترتيب مي توان عشق را از ديدگاه هستي شناسي همچون آيينه اي دانست که بودهاي آن جهاني را در نمودهاي اين جهاني منعکس مي سازد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

قبادی، ح.، و بزرگ بیگدلی، س.، و نیکوبخت، ن.، و ادناوی، ب. (1389). تحلیل نسبت میان جهان درون و جهان برون از دیدگاه مولوی در مثنوی. پژوهشهای ادبی, 7(27), 101-120. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=139386Vancouver : کپی

قبادی حسینعلی، بزرگ بیگدلی سعید، نیکوبخت ناصر، ادناوی باسل. تحلیل نسبت میان جهان درون و جهان برون از دیدگاه مولوی در مثنوی. پژوهشهای ادبی. 1389 [cited 2021November27];7(27):101-120. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=139386IEEE : کپی

قبادی، ح.، بزرگ بیگدلی، س.، نیکوبخت، ن.، ادناوی، ب.، 1389. تحلیل نسبت میان جهان درون و جهان برون از دیدگاه مولوی در مثنوی. پژوهشهای ادبی, [online] 7(27), pp.101-120. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=139386. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 0 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی