برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر ممانعتي ورزش اكسنتريك بر سيستم ايمني زنان ورزشكار و مقايسه آن با ورزش كانسنتريك

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مشهد، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دانشکده پزشکی، گروه ایمنی شناسی
 
چکیده: 

سالهاست آثار مثبت يا منفي فعاليتهاي جسماني بر سيستم دفاعي بدن مورد نظر محققان رشته طب و علوم ورزشي قرار گرفته است. تحقيقات نشان مي دهد، تمرينهاي ملايم و سبک احتمالا باعث افزايش عملکرد جنبه هايي از سيستم ايمني مي شود، اما تمرينهايي که تا سر حد خستگي انجام شود و براي فرد طاقت فرسا باشد، ممکن است به آسيب پاسخهاي سيستم ايمني منجر شود، به اين ترتيب آسيب پذيري ورزشکار نسبت به التهاب حاد و مزمن در توده عضلاني بيشتر شود. ‌‌
هدف از اين پژوهش بررسي تاثير دو نوع ورزش
اکسنتريک (برون گرا) و کانستريک (درون گرا) بر زير گروههاي لنفوسيتي T و انترلوکين 6 در زنان ورزشکار است.
تعداد 12 دانشجوي ورزشکار با ميانگين سن 0.75 ±21 سال، وزن 5.34±57 کيلوگرم و قد 2.71±161 انتخاب شدند. دو فعاليت ورزشي به فاصله 10 روز از يکديگر اجرا گرديد. در مرحله اول آزمودنيها، الگوي انقباضي اکسنتريک (پايين آمدن از تپه) را مشابه روش آزمون استاندارد الستيد در مدت زمان 13 دقيقه با گام برداشتن در جهت عکس حرکت نواز گردان (تا سرحد خستگي) اجرا کردند (برخي افراد به دليل شدت بالاي کار و خستگي زياد قادر به اجراي فعاليت اکسنتريک تا مدت زمان 13 دقيقه نبودند). در مرحله دوم با گذشت 10 روز از آزمون اول، آزمودنيهاي الگوي انقباضي کانسنتريک را با شرايط يکسان و مشابه با مرحله اول و رو به صفحه مانيتور نوار گردان (حالت عادي) اجرا کردند. در هر دو مرحله نمونه هاي خون در زمانهاي قبل، بلافاصله، 1 و 2 ساعت پس از ورزش جمع آوري گرديد. زير گروههاي لنفوسيتي T شامل، CD4+/CD8+، CD4+،CD3+  و CD8+ و CD56+ به روش فلوسيتومتري و ميزان کمي انترلوکين 6 به روش اليزا ارزيابي شد.
شمارش گلبولهاي سفيد در هر دو گروه افزايش معني داري را بلافاصله پس از ورزش نشان داد. شايان ذکر اينکه، اين افزايش در ورزش اکسنتريک بيشتر بود. تعداد مطلق CD4+، CD3+، CD56+،  CD8+ پس از اجراي هر دو تمرين (اکسنتريک و کانسنتريک) افزايش معني داري يافت (P<0.01) و يک ساعت پس از اجراي تمرين اکسنتريک به نصف زمان استراحت به طور معني داري کاهش يافت (P<0.01). ميزان انترکولين 6 پس از ورزش افزايش نشان داد؛ تمام اين تغييرات در زمانهاي يک تا دو ساعت پس از ورزش کانستريک به سطح نرمال بازگشت. اما پس از ورزش اکسنتريک به نصف زمان استراحت کاهش يافت که نشانگر تضعيف موقت سيستم ايمني در 1 الي 2 ساعت پس از تمرين مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1334
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی