برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
مرداد 1390 , دوره  69 , شماره  5 ; از صفحه 283 تا صفحه 288 .
 
عنوان مقاله: 

تهيه داروي بيولوژيکي آلبومين از پلاسماي انساني با استفاده از فيلتراسيون فيبري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، بزرگراه شهید همت، مرکز تحقیقات موسسه عالی آموزشی و پژوهشی طب انتقال خون، سازمان انتقال خون ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: در سال هاي اخير به طور مداوم از مصرف خون کامل در بيماران کاسته شده و بر مصرف فرآورده هاي دارويي بيولوژيک مشتق از خون از قبيل آلبومين، ايمونوگلوبولين ها، و فاکتورهاي انعقادي افزوده گرديده است. توجه به ساختمان مولکولي آلبومين جهت جداسازي آلبومين از پلاسما انساني اهميت فراواني دارد. مولکول آلبومين پروتيين تک زنجيره اي با وزن مولکولي 66500 دالتون مي باشد و از حدود 585 آمينواسيد تشکيل شده است و مولکولي پايدار و به شکل کروي مي باشد. براي توليد آلبومين انساني روش هاي گوناگوني وجود دارد، ولي با توجه به ميزان بالاي نياز به اين ماده بيولوژيکي، در درمان باليني همواره روش هايي مورد نظر بوده است که با عمليات کمتر و زمان محدودتر حجم بالايي از آلبومين توليد گردد.
روش بررسي: در روش تهيه آلبومين از پالايش پلاسما به کمک اتانول سرد معمولا از فراکشن 5 که پس از جداسازي از مخلوط فراکشن هاي 5+6 به دست مي آيد استفاده مي گردد. در اين مطالعه به منظور کوتاه نمودن روش کار و کاهش در هزينه، به کمک  Hollow fiber cartridgeتوانسته ايم آلبومين را با غلظت و خلوص مناسب بدون جداسازي فراکشن 5 از فراکشن 6 تهيه نماييم.
يافته ها: در اين مطالعه آلبومين انساني از مخلوط فراکشن 5+6 با استفاده از Hollow fiber cartridge تهيه گرديد. آلبومين به دست آمده داراي غلظت 20% و منومر 96.5 و پلي مر و اگرگيت 3.5% مي باشد.
نتيجه گيري: در مطالعه حاضر کيفيت آلبومين به دست آمده پس از جداسازي را با چند نمونه تجاري به کمک SDS-page مقايسه نموديم و با توجه به ميزان پلي مر و اگرگيت 3.5 درصد به دست آمده جهت آلبومين تهيه شده، نتايج رضايت بخش بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 160
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی