برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

كيندلينگ شيميايي شاخص تحريك دو پالسي را در لايه جسم سلولي نورونهاي هرمي ناحيه CA1 هيپوكمپ موشهاي صحرايي بيهوش افزايش مي دهد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، دانشگاه تربیت مدرس، گروه فیزیولوژی
 
چکیده: 

صرع يکي از اختلالات رايج عصبي در انسان است. مشاهدات باليني نشان داده اند که بيماران صرعي اغلب نارسايي هايي را در يادگيري و حافظه از خود نشان مي دهند."کيندلينگ" يکي از مدلهاي تجربي ايجاد صرع است. در اين تحقيق اثر "کيندلينگ شيميايي" با "پنتيلن تترازول" بر روي ميزان مهار پس خور و مهار پيش گستر نورونهاي واسطه اي مهاري بر روي نورونهاي هرمي ناحيهCAI "هيپوکمپ" موش صحرايي بيهوش مورد بررسي قرار گرفت. براي بررسي تغيير ميزان مهار از الگوي تحريک دو پالسي، با فواصل بين پالسي 10، 20، 120 و 240 ميلي ثانيه استفاده شد. اين تحقيق به دو مرحله آزمايش مجزا تقسيم شده بود.
در آزمايش اول که به منظور بررسي اثرات کوتاه مدت "کيندلينگ شيميايي" (48 تا 144 ساعت پس از پايان تحريکات) طراحي شده بود ميزان مهار پس خور و مهار پيش گستر در ناحيه CAI در هيچکدام از زمانهاي بين پالسي اندازه گيري شده در گروه هاي کنترل و کيندل شده اختلاف معني داري را نشان نداد. اما در آزمايش دوم که به منظور بررسي اثرات دراز مدت "کيندلينگ شيميايي" (30 تا 33 روز پس از پايان کيندلينگ) انجام گرفت. ميزان شاخص تحريک دو پالسي در زمانهاي بين پالسي 10 و 20 ميلي ثانيه در گروه کيندل شده به طور معني داري (P<0.01) از اندازه آن در گروه کنترل بيشتر بود. بر اساس نتايج به دست آمده از تحقيقات قبلي به نظر مي رسد که افزايش PPI در شدتهاي کم و متوسط تحريک، و نه شدت تحريک بالا، ممکن است در نتيجه افزايش فعاليت سيناپسهاي تحريکي يا تغيير در تحريک پذيري ذاتي نورونهاي هرمي باشد و ارتباطي با کاهش ميزان مهار پس خور " گاباارژيک" نداشته باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 78
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی