برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

سهم فضاي مجازي از فضاي خدمات شهري تهران و تاثير خصوصيات شهروندان در ميزان استفاده از خدمات فضاي مجازي (مورد مطالعه: منطقه شش شهرداري تهران)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
 
چکیده: 

با توجه به تاثير فناوري اطلاعات و ارتباطات بر تمام ارکان زندگي و ظهور سيستم هاي فعاليتي مرتبط با خدمات شهري در فضاي مجازي، در اين مقاله فضاي مجازي و رابطه آن با فضاي شهري بررسي شده است؛ همچنين از بعد کارکرد اجتماعي فضا، کارکرد اين فضاي خدماتي مجازي در فضاي شهري تحليل شده و با مطالعه موضوع در محدوده منطقه شش تهران، سهم فضاي مجازي در برخي از فعاليت هاي منتخب در اين پژوهش نمايانده شده است. در مرحله بعد، به ارتباط خصوصيات فردي شهروندان با ميزان استفاده از اين فضا پرداخته شده است. يافته هاي تحقيق نشان مي دهد هر چند فضاي مجازي به ميزان اندک و برنامه ريزي نشده در سيستم هاي فعاليتي مرتبط با خدمات کارکرد دارد، اين کارکرد در حوزه هاي مختلف متفاوت است. دستاورد ديگر پژوهش اين است که خصوصيات فردي از قبيل ميزان وقت آزاد، سطح آشنايي با کامپيوتر و نوع دسترسي به آن با استفاده از فضاي مجازي خدمات ارتباط مستقيم دارد و خصوصيات جنسيتي و سطح تحصيلات با استفاده از اين فضا ارتباطي ندارد. در صورت مديريت مناسب تغييرات ناشي از ظهور فضاي مجازي خدمات، ضمن استفاده از ظرفيت هاي آن در طرح هاي توسعه شهري، از شدت کاربري شهري در برخي از مناطق کاسته مي شود و مي توان انتظار داشت که اين رويکرد به تنهايي به تشديد فرصت هاي استفاده از خدمات به واسطه تفاوت هاي جنسيتي و اجتماعي منجر نشود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

پرهیزکار، ا.، و کلانتر، س.، و رکن الدین افتخاری، ع.، و موسوی جهرمی، ی. (1389). سهم فضای مجازی از فضای خدمات شهری تهران و تاثیر خصوصیات شهروندان در میزان استفاده از خدمات فضای مجازی (مورد مطالعه: منطقه شش شهرداری تهران). برنامه ریزی و آمایش فضا (مدرس علوم انسانی), 14(3 (پیاپی 67)), 21-35. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=137887Vancouver : کپی

پرهیزکار اکبر، کلانتر سیدکیارش الدین، رکن الدین افتخاری عبدالرضا، موسوی جهرمی یگانه. سهم فضای مجازی از فضای خدمات شهری تهران و تاثیر خصوصیات شهروندان در میزان استفاده از خدمات فضای مجازی (مورد مطالعه: منطقه شش شهرداری تهران). برنامه ریزی و آمایش فضا (مدرس علوم انسانی). 1389 [cited 2021November29];14(3 (پیاپی 67)):21-35. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=137887IEEE : کپی

پرهیزکار، ا.، کلانتر، س.، رکن الدین افتخاری، ع.، موسوی جهرمی، ی.، 1389. سهم فضای مجازی از فضای خدمات شهری تهران و تاثیر خصوصیات شهروندان در میزان استفاده از خدمات فضای مجازی (مورد مطالعه: منطقه شش شهرداری تهران). برنامه ریزی و آمایش فضا (مدرس علوم انسانی), [online] 14(3 (پیاپی 67)), pp.21-35. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=137887. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 299 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی