برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي محتوايي و سبكي نسخه خطي «انيس العارفين»

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه پیام نور، سازمان مرکزی
 
چکیده: 

يكي از ابزارهاي موثر در زمينه باورهاي مذهبي و عرفاني و تجربه هاي روحاني ناشي از آن، بهره گيري مولف از ظرفيت حكايات و قصه ها است كه در ايجاد ارتباط موثر مخاطب با اين مفاهيم متعالي از تواني خاص برخوردار است. يكي از آثاري كه در همين راستا به رشته تحرير در آمده، كتاب «انيس العارفين»، تاليف «علي بن مولانا حسين ابن موسي الرصدي» معروف به «واعظ» يكي از مولفان قرن نهم است.
نثر اين كتاب، مرسل و فصيح و آميخته به نظم و آراسته به آيات و احاديث و آرايه هاي ادبي (بويژه در بخش مقدمه) است. موضوع نسخه، بحث و بررسي فضايل تعدادي از سوره هاي قرآن كريم، ايمان و توحيد و معرفت حق، جايگاه ويژه نبي اكرم (ص) و ائمه اطهار (ع)، توكل، تسليم، شكر و ... با بهره گيري از بياني ادبي و عرفاني است.
در اين مقاله، بررسي اجمالي و محتوايي نسخه، ابواب و فصول آن، ويژگيهاي زباني، ارزشهاي ادبي و ... مورد نظر است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کوپا، ف. (1389). بررسی محتوایی و سبکی نسخه خطی «انیس العارفین». نثر پژوهی ادب فارسی (ادب و زبان), جدید(28 (پیاپی 25)), 291-315. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=137830Vancouver : کپی

کوپا فاطمه. بررسی محتوایی و سبکی نسخه خطی «انیس العارفین». نثر پژوهی ادب فارسی (ادب و زبان). 1389 [cited 2021October18];جدید(28 (پیاپی 25)):291-315. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=137830IEEE : کپی

کوپا، ف.، 1389. بررسی محتوایی و سبکی نسخه خطی «انیس العارفین». نثر پژوهی ادب فارسی (ادب و زبان), [online] جدید(28 (پیاپی 25)), pp.291-315. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=137830. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 84 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی