برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1381 , دوره  22 , شماره  37 ; از صفحه 9 تا صفحه 12 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي چسبندگي انسولين رگولار به جدار ظروف پلاستيكي حاوي سرم و ست هاي سرم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
تجويز انسولين رگولار يکي از درمان هاي مهم در کتواسيدوز ديابتي و همچنين يک سري اعمال جراحي از جمله عمل هاي نيازمند به پمپ قلبي- ريوي، است. ليکن چسبندگي انسولين به جدار ظروف پلاستيکي و ست هاي سرم از مقدار لازم انسوليني که بايد به مريض برسد مي کاهد. در اين مطالعه ميزان چسبندگي انسولين در مسير جريان سرم تا مريض در زمان هاي مختلف بررسي شده است.
روش کار: ابتدا تعداد 4 بطري سرم پلاستيکي يک ليتري حاوي دکستروز 5% تهيه گرديد و به هر کدام از آنها 300 ميکرويونيت انسولين رگولار به وسيله ميکروپيپت در هر سي سي افزوده شد. سرم ها به آرامي تکان داده شد تا انسولين در تمامي سرم پخش شود و بعد يک عدد ست سرم به آن وصل گرديد و جريان ثابت صد سي سي در ساعت از انتهاي ست سرم برقرار شد. در زمان هاي صفر، 15، 30، 45، و 60 دقيقه، يک سي سي مايع حاوي انسولين از اين سرم ها هم از داخل بطري پلاستيکي حاوي سرم و هم از انتهاي ست سرم نمونه برداري و در لوله هاي شيشه اي جمع آوري شد و در نهايت به وسيله کيت هاي مخصوص مقدار انسولين در هر کدام از نمونه ها تعيين گرديد.
نتايج: مقدار انسولين هم در بطري هاي پلاستيکي حاوي سرم و هم در انتهاي ست سرم حتي در زمان صفر هم نسبت به مقدار اوليه اي افزوده بوديم کاهش داشت و اين کاهش از نظر آماري حائز اهميت است (P<0.05). از طرف ديگر با گذشت زمان يک ساعت تغيير مهمي در غلظت انسولين موجود در ظرف پلاستيکي سرم مشاهده نمي شود (0.694=P). همچنين معلوم گرديد که اکثر چسبندگي انسولين در ست هاي سرم رخ مي دهد و اين کاهش انسولين در ست هاي سرم نسبت به مقدار موجود در ظرف پلاستيکي حاوي سرم حائز اهميت است (P<0.05)
بحث: چسبندگي انسولين به ست هاي سرم حائز اهميت است ولي به پلاستيک هاي حاوي سرم حائز اهميت نيست. لذا پزشکاني که براي بيماران خود از انفوزيون انسولين استفاده مي کنند يا بايد دوز اوليه آن را زيادتر کنند و يا تغييري در جنس ست هاي سرم ايجاد شود تا چسبندگي به آن ها کمتر باشد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 140
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی