برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ميزان فراواني افسردگي، اضطراب و استرس در پرستاران نظامي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه پرستاری نظامی، دانشکده پرستاری، دانشگاه بقیه اله (عج)، تهران، ایران
 
چکیده: 

اهداف: پرستاران از جمله گروه هاي شاغل هستند که در جريان بيماري هاي رواني و استرس هاي موجود قرار مي گيرند و افسردگي و اضطراب از مشکلات رايج آنهاست. هدف اين مطالعه بررسي فراواني افسردگي، اضطراب و استرس در پرستاران نظامي بود.
روش ها: اين مطالعه توصيفي-مقطعي از بهمن 1387 تا خرداد 1388 روي 272 نفر از پرستاران شاغل در بيمارستان نظامي منتخب که با روش نمونه گيري چندمرحله اي احتمالي انتخاب شده بودند، انجام شد. اطلاعات لازم با پرسش نامه دو بخشي شامل اطلاعات فردي و پرسش نامه استاندارد شده
DASS-21 جمع آوري شد. اين پرسش نامه 21 سوالي از سه زيرمقياس 7 سوالي مربوط به افسردگي، اضطراب و استرس تشکيل شده است. سپس داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS 15 تحليل شد.
يافته ها: يافته ها نشان دهنده
24.9% افسردگي، 27.9% اضطراب و 23.8% استرس در ميان پرستاران نظامي بود. افسردگي در پرستاران زن بيشتر بود. بين اضطراب و استرس با سطوح تحصيلاتي و بخش کاري ارتباط معني دار وجود داشت. در بين بخش هاي مورد بررسي، درجه مقياس هاي اضطراب و استرس پرستاران در بخش هاي مراقبت ويژه، پيوند کليه و اورژانس در حد شديد و خيلي شديد بود.
نتيجه گيري: درجات بالاي افسردگي، اضطراب و استرس در پرستاران نظامي هشدار دهنده است. پيشرفت در سرويس دهي و حمايت هاي کافي، منجر به تامين پرستاران سالم و در نتيجه ارتقاي سلامت جامعه مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 224
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی